| iulismecher a întrebat:

am o intrebare: atata timp cand folosesti un program de schimbare a ip-ului {de exemplu ip ghanger, sau hotspot shield}, dar cineva iti stie adevarata adresa ip, si-ti blocheaza accesul la un site, si eu intru pe site cu programul activat, cu un alt ip, site-ul imi mai este blocat sau pot sa intru? sper ca m-am facut inteles.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Programul respectiv activeaza un proxy. ce este un proxy? este o conexiune prin care tu te conectezi la un server care are o adresa IP care se conecteaza la server-ul pe care-l doresti tu. astfel identitatea ta este ascunsa prin acel server. desigur ca poti debloc orice site cu astfel de programe insa problema este de exemplu daca tu intri pe contul tau de facebook acum de pe un proxy din lituania, dupa o ora dintr-unu din america etc o sa i se para suspect ca tu intri incontinuu de pe o gramada de locatii de pe glob. site-ul respectiv daca ti-a blocat accesul cu adevaratul IP si-l accesezi printr-un proxy nu te va recunoaste (doar prin conturi/cookies sau javascript daca sunt activate).