| ionutz22 a întrebat:

Am o nelamurire si sper sa ma ajutati. Care procesor este mai bun(in general pentru rularea jocurilor): Intel core i3 de 1.8 Ghz sau Intel pentium dual core de 2.4 Ghz?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Dual-core are 2 nuclee a cate 2, 4 GHz, I3 are tot 2 nuclee insa suporta tehnologia "Hyper-Threading" si pe fiecare nucleu are cate 2 thread-uri (nuclee virtuale). este ca si cum I3 este un quad-core deci este mai performant decat un dual-core.

6 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Spune exact modelele...

| Andredrei a răspuns:

Intel core i3 avand un nucleu de 1.8 Ghz=1.8 ghz, Intel pentium dula core 2.4 Ghz avand 2 nuclee de aia ii zici dual are 4.8 ghz deci de vreo 3 ori mai bun.

| Shizuo a răspuns:

Intel pentium dual core

| alin16y a răspuns:

Daca compari un i3 si un pentium din aceeasi generatie i3-ul este mai bun pentru care multi-threading, totusi pentru gaming eu personal as merge pe fx-6300 inferior unui i5 dar mult peste i3, la un pret mai mic, asta daca nu ai deja placa de baza.

| alin16y a răspuns:

Ca are*

| NumelePrenumele a răspuns:

Intel pentium dual core 2.4 Ghz...