| KLiNK a întrebat:

Am o problema cu PC-ul. Ma trezesc eu linistit si merg la calculator. Aprind frumos unitatea fara probleme si citesc mare si frumos pe monitor "No signal imput". " Eh, poate e ceva de la pc..nu e problema". Sting unitatea, o scot din priza.o bag inapoi in priza si o aprind. Acelasi lucru straight face. Verific mufele, deschid unitatea scot placa video, o sterg de praf, potrivesc mufele si tot acelasi lucru. Acum imi amintii ca nu resetai CMOS-ul.dar nu cred ca avea vreo legatura. Ce ziceti sa fac? Ma gandesc sa scot placa si sa bag monitorul la placa video integrata. Sa imi dau seama daca e de la placa sau nu. Dau si funda bineinteles.

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Scoate ramii si porneste unitatea fara ei, daca scoate bipuri continuu inseamna ca placa de baza nu are nimic...Ii pui inapoi dar le schimbi locul ( Adica ii pui diferite sloturi ).

| KLiNK explică (pentru CPAElites):

Gata am rezolvat cum ai zis tu. Acum merge fara probleme. Cand se aprindea scotea un bip scurt. La un moment dat nu a mai scos bip-ul acela si de atunci a inceput si problema cu monitorul. De la ce a fost problema asta?

| CPAElites a răspuns (pentru KLiNK):

Nu stiu :))
Hmm..Cati rami are PC-ul? Daca are Doua placute sa-i pui pe amandoi in sloturile ce au aceiasi culoare!
Uita-te la poza asta ( Ii pui pe amandoi in sloturile verzi..sau galbene )
http://www.ninjalane.com/images/lanparty-p35/dual_channel_ddr2.jpg

| KLiNK explică (pentru CPAElites):

Stiam de dual channel laughing Am 4 sloturi si 2 placute. Din sloturile 1 si 2 le pusei in 3 si 4 si rezolvai problema. Primele doua sunt galbele si restul sunt albastre. Totusi e bine ca s-a rezolvat laughing

7 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

E cel mai probabil cablul vga, daca ai prin casa un televizor cu port vga de intrare incearca sa pui pc-ul la el sa vezi daca are imagine, daca nu, inseamna ca e cablul. Daca placa video era arsa, cel mai probabil scotea beepuri unitatea(nu intotdeauna se intampla asa, incearca si cum ai zis tu, sa folosesti placa video integrata, nu strica cu nimic). Daca ai imagine pe placa video integrata inseamna ca e placa video, daca nu, verifica cablul.

| KLiNK explică:

Imi dadui seama de ceva. Mouse-ul nu se aprinde si daca apas pe butonul power off al unitatii nu se intampla nimic. Deci nu este incarcat inca sistemul de operare. Dar este greu sa imi dau seama fara monitor.

| MasterZ99 a răspuns:

Scoate cablul de la monitor din unitate si pune-l la loc si verifica daca e bine pus in monitor, daca nu e asta cred ca s-a ars placa video

| KLiNK explică (pentru MasterZ99):

Am zis mai jos detalii. Spun asta ca sa primesti notificare.