| xZIonutZx a întrebat:

Salut TPU, am un laptop Packard Bell de 4gb ram si procesor Intel de 1.7 ghz de cativa ani, inca se misca decent avand windows 7, ideea ar fi ca a si vrea sa ii fac un upgrate la piese, cum a si putea stii ce piese sunt compatibile, gen procesor rami?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face 2 modificari:
1. Sa schimbi hard disk-ul la un SSD, de 250-500Gb (poti gasi pe OLX la pret de 100-120 lei)
2. Instalezi un Linux Mint pe laptop (licenta gratuita, inclusiv pentru Office).

| doctorandus a răspuns:

Sincer, nu merita sa-i faci upgrade.

Dar merita sa instalezi asta: chromeos. google/products/chromeos-flex/

https://bit.ly/3xDgnvR

| Mihai0101 a răspuns:

Placa respectiva de baza a leptopului accepta anumite procesoare banuiesc ca nu prea performante nu cred ca sar merita un upgrade din cauza vechimi placi de baza.Insa in jurul sumei de 2000 de lei gasesti laptopuri bune pentru browsing si nu numai noi

| xZIonutZx explică (pentru Mihai0101):

Nu vreau sa renunt la el a si vrea sa ii fac upgrate

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Dupa marca si model afli si ce procesoare accepta placa de baza dar trebuie sa stii marca si modelul exact altfel nu ai cum sa afli ce suporta.

| Mihai0101 a răspuns (pentru xZIonutZx):

Seria modelului o sti?

| xZIonutZx explică (pentru Mihai0101):

Pai si cum aflu, asta intrebam

| Mihai0101 a răspuns (pentru xZIonutZx):

Programul cpuz s-ar putea sa-ti fie de ajutor sa afli modelul seria leptopului.Descarci cpuz si al instalezi din cate a-mi amintesc parca in el ati arata seria placi de baza

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

La sectiunea Mainboard o sa-ti arate detalii

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

De aici descarici aplicatia e gratuita:
https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html