| EndWar a întrebat:

Am un procesor AMD Athlon 64 De 1.0 MHz, si as vrea sa ii dau un overclock.Am dat pe Bios la CPU Config. Si imi dadea urmatoarele optiuni de overclock:
De la 1000MHz
Pana la 2000MHz(2.0 MHz)

Mentionez inca o data ca procesorul e de 1000 MHz(1.0)
Intrebarea este cat de mult pot sa ii dau overclock, tinand cont deparametrii acestia.

Multumesc anticipat+funda!

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Mare lucru nu vei scoate din CPU-ul ăsta.Un maxim 1200 MZfără să îl prăjești și implicit modificat heatdink-ul număru de rotații la cooler-ul acestuia precum și schimbara pastei termoconductoare cu una de calitate ce are factor de transfer termic cât mai mare, ca așa cum se știe AMD-urile degajă căldură multă nu ca Intel-urile.Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Desigur ca "așa cum se știe AMD-urile degajă căldură multă nu ca Intel-urile" iar NVIDIA merge bine cu Intel, nu e compatibila cu AMD. Si normal ca ATI are probleme cu driverele.

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

....Multă, în sensul de căldură disipată vs Intel.Eu nu am întâlnit un AMD care să degaje o cantitate de căldură mai mică decât un Intel, dar aia cu Nvidia îi aberație, cât despre ATI... parțial adevărată. Adevărat 100% e în cazul suportului de drivere de la Acer-uri.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Remember Northwood? Nu poti sa spui chestia asta la modul general. Asa iti iau si iti compar un A4 cu TDP de 65W si modulul grafic dezactivat cu un i7 overclockat. Marea buba acuma e ca AMD are o gasca de procesoare care consuma prea mult curent raportat la performanta oferita vs ce au Intel.

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda.Corect.Așa e.

| Lynnfield a răspuns:

AMD Athlon 64 De 1.0 MHz. Stau şi mă întreb cat de prost poţi fi!?

| EndWar explică:

Multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa imi schimb procesorul cu un I3 de la Intel, ca astea is bune am avut unu dar s-a prajit tot de la un overclock

| DeyCj a răspuns (pentru EndWar):

Și cum te-ai gândit să montezi procesorul Intel pe o placă de bază ce suportă procesoare AMD?(subînteleg asta că e vorba de un AMD athlon64).Dacă ai reuși ți-ai putea lua brevet de inventator.
Din start îți spun că nu va funcționa chiar dacă să zicem prin absurd că procesorul va potrivi în slot.
Dacă vrei Intel i3 va trebui să schimbi și placa de bază, păstrând doar ramii(dacă merită) placa video(dacă e compatibil slotul cu cea ce are cpu Intel și logic merită), hard discul și sursa de alimentare(idem). Succes

| EndWar explică:

Logic ca odata cu procesorul se schimba automat si placa de baza pentru ca nu corespunde socket...Restu rezolv eu.Multumesc

| KodrutZ a răspuns (pentru EndWar):

Daca ai buget foarte limitat, iesi bine si cu un G3220, e un procesor incredibil ca pret/performanta, placile de baza cu chipset H81 au la fel un raport pret/dotari nemaivazut, iar diferenta o bagi intr-o placa video decenta, presupunind ca faci sistemul pentru gaming. Pentru office si ceva joace fara pretentii, G3220 are si adaptor grafic integrat la o adica...

| EndWar explică:

KodrdutZ vreau sa te intreb daca Procesorul G3220 Ruleaza la performante Low jocuri aparute destul de recent ( GTA 4)

| KodrutZ a răspuns (pentru EndWar):

Vezi ca sint teste pe net. Erau oameni care cica rulau BF3 la medium/high cu grafica integrata. Eu am pus un G3220 in calculatorul nevestei, dar are un GT 630 cu ddr5, asa ca nu iti pot spune cum se misca cu grafica integrata, pe aia am folosit-o doar cit am facut setarile prin BIOS dupa ce am montat componentele in carcasa. Procesorul e excelent pentru pretul lui, coolerul stock e extrem de silentios. Daca tot te joci, cred ca o placa video pina in 3 milioane nu e un capat de tara, mai ales ca iesi cam in genul G3220+GT 630 la acelasi pret cit un i3 4130...

| WandererTech a răspuns:

Poti sa-i dai cat vrei, nu vei vedea mare diferenta si risti sa-l prajesti si daca are racire adecvata. Este un procesor buget care nu a fost construit pentru asa ceva.

Sa filmezi si sa ne arati si noua daca te hotarasti sa-l turezi.

| Bogdanbobo121 a răspuns:

Salut! singura modalitate de a vedea cat de mult poti sa ii dai overclock de a crește treptat viteza în timp de testare dureaza ceva dar se merita dar nu iti sugerez poti arde procesorul. o zi buna