| LucianMoraru a întrebat:

am un procesor Intel de 2.60 dual core si 2, 5 Gb de ram si as vrea sa pun o placa video ATI si imi merge foarte greu pc-ul si cum o placa Geeforce nu am nici-o problema, din ce cauza e problema asta? placile grafice AMD nu sunt compatiblie cu procesoarele Intel?

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cand pui o placa video in pc, uita-te sa fie compatibila cu placa de baza, nu cu procesorul laughing Si pc-ul nu se misca greu de la lipsa unei placi video, ci de la sistemul de operare virusat, lipsa memoriei ram, hdd varza, etc.

| LucianMoraru explică (pentru Jipa95):

Tu vezi ca habar nu ai? se potriveste cu placa de baza, nu pot sa te injur ca te-as injura, daca nu te pricepi nu te mai baga

| Jipa95 a răspuns (pentru LucianMoraru):

Da tu te-ai auzit ma ce ai scris in intrebare? Nu are nici pe naiba daca pui placa video de la nVIDIA sau amd, deoarece nu au nici pe naiba treaba cu procesorul. Cum am spus. Pune-ti o placa video sa fie compatibila cu placa ta de baza, nu te uita la procesor.

| horia2012 a răspuns:

De regula platformele Intel merg mult mai bine cu nVIDIA, iar AMD cu ati.
Uita-te la laptop-uri, procesoare Intel cu video integrat sau dedicat tot Intel, iar procesoarele AMD cu video integrat din seria A6, A8... au integrate procesoare video hd6520 sau hd6620. Pune tot o placa video nVIDIA echivalenta ca performante cu cea de la ATI.

| Jipa95 a răspuns (pentru horia2012):

S-o crezi tu. oameni buni, nu mai credeti asa : Daca am Intel, neaparat trebuie sa am si placa video Nvidia. Daca am procesor amd, voi avea neaparat nevoie si de o placa video sapphire, etc. NU ARE NICI PE NAIBA TREABA PLACA VIDEO CU PROCESORUL!

| horia2012 a răspuns (pentru Jipa95):

In teorie, asa e, cum spui tu, nu ar trebuie sa fie probleme, dar in practica eu am patit-o cu 3 placi video, noi, cu driverele originale, chiar daca erau compatibile cu placa de baza. Am avut noroc ca au fost de acord si mi-au dat banii inapoi si pana la urma am luat o placa nVIDIA care a mers din prima. Si nu erau placi video de 150 de lei. De la 280-400 lei. Suficient pentru ce-mi trebuia mie. Asa, ca sunt patit. Uita-te la sistemele Desktop, cele cu placa video dedicata.

| LucianMoraru explică (pentru horia2012):

Jipa vorbeste aiurea, placile grafice se leaga cu proseoarele, atat am vrut sa stiu, daca se poate face ceva in legatura cu asta, dar nu mi-ati raspuns nici-unul

| CinevaNou a răspuns:

Tu ai dezinstalat driverele video vechi inainte sa-l pui pe cel de la ati?

| LucianMoraru explică (pentru CinevaNou):

Da, am dezinstalat tot ce era nVIDIA si am instalat acel driver de la amd

| CinevaNou a răspuns (pentru LucianMoraru):

Singura chestie care ai mai putea s-o incerci sa e pui o sursa mai puternica.