| GoodLuck15 a întrebat:

Am un procesor Intel Pentium G4560 3.5GHZ Kaby Lake.
Am cooler pentru el un DeepCool Gammaxx300 si nu stiu ce am gresit eu la montarea lui ca l-am montat de vreo 3 ori si tot aceeasi problema cu temperatura o am.Am 50-51 chiar si 52-53 de grade in jocuri dupa o ora-doua de gameplay si dupa parerea mea nu e normal cu acest cooler, adica altii au cam atat cu cooler-ul stock.Chiar daca temperatura ambientala indicata pe termometrul de pe birou este de 25, 26 de grade Celsius nu ar trebui sa fie probleme, avand si o carcasa su 3 ventilatoare Segotep Warship Eva Red.
Am curatat pasta de pe cooler cu ajutorul solutiei de geam, ca nu am avut alcool izopropilic si am vazut pe net ca merge si asa, dupa care cu servetele si am lasat la uscat vreo 10 minute.
Procesorul curatat cu servetele normale de bucatarie, avea pasta foarte usor de indepartat si nu am folosit alcool izopropilic sau altceva caci s-a luat usor.
Dupa asta am aplicat pe mijloc un strat mic si subtire de pasta cam cat un bob de orez si dupa asta am fixat cooler-ul si am apasat in X pe toti cei 4 push-pini, m-am uitat pe spatele placii de baza si sunt intrati bine si fixati.
Nu stiu de unde vine problema asta.Va rog sa ma ajutati, dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Http://wccftech.com/intel-pentium-g4560-ultimate-budget-cpu-65-usd/
Hai ca tot eu te ajut, astia au masurat single-core, care e mai precisa si le-a dat 48 in full load cu nu stiu ce program de benchmark, dar daca masori tot chipul iti da undeva pe la 53-55, deci esti ok.
Am vazut pe tom's hardware ca alora le sta in 60-62 cu stock.
Deci ai aplicat-o bine, doar ca asta e, asa sta el. Temperatura maxima e de 100 de grade C si al tau sta la 53.
Al meu vine luni sau marti, eu n-am mai comandat si cooler, o sa postez aici sa vad in cat sta la mine cu ala stock.
Oricum, temperatura normala se va vedea in 3-4 zile de la aplicarea pastei.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3360167/intel-pentium-g4560.html

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa. Si care-i problema? Procesorul tau rezista pana la 100 grade. Cat despre pasta termica nu pui cat o bobita ci in asa fel incat sa dispara culoarea metalica a procesorului, sa nu se mai vada pentru a face contact pe toata suprafata colerului.

| GoodLuck15 explică (pentru Salontanul):

Metoda cea mai buna este acea cu bobul de orez, mai ales la paste de o vascozitate mica care se intind foarte usor prin presarea coolerul-ui.Pasta fiind MX-4

Bula
| Bula a răspuns:

Mititeii (de pasta) nu se pun sub gratarul cooler-ului! tongue

Temperatura maxima de lucru normal pentru procesoarele Intel este de max 43 grade, peste aceasta temperatura inseamna ca nu e racit cum trebuie, iar protectia scade viteza procesorului.

Recomandarea mea este sa-l duci la un service, unde sa foloseasca pasta de calitate si s-a aplice ca lumea.
Altfel risti sa ai un gratar mai mare, cand se arde si placa de baza, dupa procesor.

| GoodLuck15 explică (pentru Bula):

Unde naibii scrie ca 43 de grade este temperatura de lucru la Intel?
Ce aberatii spui acolo frate?

| GoodLuck15 explică (pentru DavidoffUser):

Te rog sa imi spui la aceasta intrebare ce temperatura ai tu cu cooler-ul stock in full load dand un prime95 vreo 10 minute.Si te rog sa mentionezi si carcasa! Tu iei funda.

| Bula a răspuns (pentru GoodLuck15):

E si din experienta si masuratorile mele, dupa ce am citit documentatii elaborate tocmai de Intel.
La ei, la familia Pentium, acesta este una din directivele de baza pentru a proteja procesoarele.
Inclusiv in calculatoarele ad, imistrate de mine (produse de firme consacrate) aceste reglari sunt incorporate direct in BIOS, chiar fara sa se afiseze temperatura actuala masurata.
Iar la procesoare chiar se simte bine reducerea vitezei de lucru cu cresterea temperaturii, mai ales peste 55 grade!

Nu acelasi lucru este la AMD, care nu reduc viteza nici la 55 grade, iar din cauza supraincalzirii se si ard.

Eu am intalnit procesoare AMD puscate (chiar impreuna cu placa de baza) din cauza temperaturii mari.
La Intel insa nu am intalnit si nici n-am auzit asemenea cazuri.

| GoodLuck15 explică (pentru DavidoffUser):

Salut.Ti-a ajuns procesorul G4560? Ce temperatura ai?

| DavidoffUser a răspuns (pentru GoodLuck15):

Http://wccftech.com/intel-pentium-g4560-ultimate-budget-cpu-65-usd/
Hai ca tot eu te ajut, astia au masurat single-core, care e mai precisa si le-a dat 48 in full load cu nu stiu ce program de benchmark, dar daca masori tot chipul iti da undeva pe la 53-55, deci esti ok.
Am vazut pe tom's hardware ca alora le sta in 60-62 cu stock.
Deci ai aplicat-o bine, doar ca asta e, asa sta el. Temperatura maxima e de 100 de grade C si al tau sta la 53.
Al meu vine luni sau marti, eu n-am mai comandat si cooler, o sa postez aici sa vad in cat sta la mine cu ala stock.
Oricum, temperatura normala se va vedea in 3-4 zile de la aplicarea pastei.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3360167/intel-pentium-g4560.html

| peperonies a răspuns:

55 de grade e ok.

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Pentru cooler-ul stock da! Pentru acesta nu prea!
O sa il duc la cineva pc-ul sa imi monteze ca vad ca eu degeaba incerc ca ceva tot gresesc, nu cred ca e mai slab sau egal cooler-ul acesta cu cel stock sub nicio forma!

| peperonies a răspuns (pentru GoodLuck15):

Poti sa il montezi de 250 de ori, 50 de grade e foarte ok. trebuie sa iei in considerare si temperatura din camera. stii ce se intampla daca ai 30 degrade in camera si procesorul sta la 25 de grade?

| GoodLuck15 explică (pentru peperonies):

Nu nu stiu.Dar am 25-26 de grade in camera

| octav005 a răspuns:

Am si eu accelasi model de cooler. eu l, am montat singur.
temperatura procesorului este undeva la 38 grade. din pacate eu nu ma joc jocuri.
Este foarte indicat sa il curati cu alcool izopropilic, 99 % alcool, pentru a curata toate grasimile existente pe procesor.

| GoodLuck15 explică (pentru octav005):

Si de unde gasesc alcool dinasta?

| octav005 a răspuns (pentru GoodLuck15):

DACA ESTI DIN buc. gaseti pe strada MAICA DOMNULUI. SUNT 8 magazile acolo.

| DavidoffUser a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=r2MEAnZ3swQ
https://www.youtube.com/watch?v=OHl62uptWaw

Pune mx2 sau mx4, nu pasta ieftina, si incearca metodele astea de aplicare.
Cine stie, poate ai aplicat prea putin, poate ai pasta ieftina, poate amandoua.

| GoodLuck15 explică (pentru DavidoffUser):

Scrie si mai sus ca am MX-4, metoda a fost bobul de orez.

| Salontanul a răspuns (pentru GoodLuck15):

Cand eu spun ca nu stii sa pui pasta, eu stiu ce spun: https://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY
Eu zic sa te mai uiti si sa-ti revizuiesti ideile. Oricum (ti-am spus si mai sus), nu este o temperatura mare.

| DavidoffUser a răspuns (pentru GoodLuck15):

Cand eu am postat nu era niciun comentariu, ca nu scriam de nebun, dar multumesc frumos, esti un scump.