| Hasss a întrebat:

Salut TPU
As dori sa-mi spuneti si mie ce temperaturi ar trebui sa aiba un procesor in jocuri si placa video
pentru ca am intrat in far cry 3 si am dat detaliile la mediu temperatura procesorului era de 79 de grade
iar a placi video de 40 de grade
apoi am dat totul pe low iar temperatura procesorului a scazut la 59 si a placi video la 36

cum vi se par aceste temperaturi?

12 răspunsuri:
| necdannec a răspuns:

Ai Cpu slabut, la 80 de grade in mod normal intra in protectie si se restarteaza pc ul.

| CinevaNou a răspuns (pentru necdannec):

Vrajeli, nu mai suntem pe vremea lui pentium2. Amd-urile mai ales se incing destul de rau. Daca ti se duce peste 90 grade ar trebui sa incepi sa-ti faci griji. Peste suta de grade "intra in protectie".

| Hasss explică (pentru CinevaNou):

Deci la 60 de grade e bine? laughing) adica nu trebuie imi fac griji?

| CinevaNou a răspuns (pentru Hasss):

Da, la 60 e chiar bine.

| Hasss explică (pentru CinevaNou):

Asta in jocuri ca asa nu trece de 40 ^_^winking

| CinevaNou a răspuns (pentru Hasss):

Mie mi se duce la 86 grade cand ma joc, si e Intel cica.

| necdannec a răspuns (pentru CinevaNou):

La 80 de grade ''IN MOD NORMAL'' (citeste mai sus) procesoarele intra in protectie daca sunt setate din BIOS sa se opreasca o va face ( sigur). In descrierea problemei lui nu a specificat ce tip de cpu are Intel sau amd. La suta de grade este un cpu prajit si chiar daca mai functioneaza e bine sa te gandesti sa il schimbi repede. Ai dreptate, nu mai suntem pe vremea lui Pentium 2 dar in domeniul rezistentei la temperaturi... din pacate nu s-a schimbat in bine mai nimic. Sunt curios cum faci prelucrare foto sau un crisys 3 cu cpu la peste 80 de grade. Crede-ma ca am facut laboratoare pe hardware si vorbesc din experienta. Fiecare face cum vrea si cum ii convine, eu am spus doar o parere.

| Hasss explică (pentru necdannec):

Lol am spus pc-ul mai sus ^_^

| CinevaNou a răspuns:

Destul de ok, ce procesor ai?

| Hasss explică (pentru CinevaNou):

Asta-i pc-ul meu Procesor: AMD Athlon II X3 450 3.20 GHz

Placa de baza: MSI GF615M-P33 V2 (MS-7597)

Memorie: 2GB Nanya 1333 MHz

HDD: Western Digital 500 GB Caviar Blue SATA 3 Gb/s 7200 RPM 16 MB

Placa(i) video: Sapphire Radeon HD7750 2GB DDR3 128-bit

Boxe: Genius SW-HF5.1 5050 V2

Sursa: Sirtec-High Power Element PLUS 400W

Carcasa: Delux MT375

Monitor: LG W1946 - Monitor LCD 18.5'', Wide Negru

Sistem de operare: Windows 7 64 bits

| suntserios a răspuns (pentru Hasss):

E amd, sunt temperaturi normale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temperatura maxima a procesorului tau, la care poate opera, este de 75°C.Scrie pe cutie, daca o mai ai.
Eu folosesc pasta siliconica pentru tranzistori.E lichida, face un transfer mai bun, in schimb e toxica si trebuie schimbata mai des.
Temperaturile nu se citesc din soft.Fiecare placa de baza va da valori diferite.Se folosesc senzori externi pentru citiri cat mai apropiate de cele reale.
In concluzie, mi se par irelevante sau in cel mai rau caz, eronate.Trebuia sa ai restarturi si alte blocaje.