| Loredannnnn568 a întrebat:

Salut TPU, astăzi mi-am schimbat tastatura la laptop, este vorba de un Lenovo legion y520. După ce am pus totul la loc ultima mufa a fost cea a bateriei care s-a aprins efectiv, a facut un scurt deoarece bateria era conectata. Cu sau fără mufa laptop-ul nu vrea sa mai pornească, se aprinde doar ledul de pe marginea acestuia atunci când folosesc butonul de Power in rest nimic. aveți un ceva. m-ar ajuta enorm. placa nu pare sa aibă ceva ars, nu se simte miros și nici vizual nu se observa absolut nimic

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu am înțeles clar unde a luat foc?
In mufa in care trebuia să bagi panglica de la tastatura?

Adică în mufa in care trebuie înfiptă tastatura acolo a luat foc?

| Loredannnnn568 explică (pentru RxTx):

La mufa de la display a făcut scurt, am conectata toate componentele, iar când am ajuns la ultima pamblica, adică cea a displayului, s-a aprins o flama, și aia a fost, laptop-ul nu vrea sa mai pornească doar ledul lateral se aprinse restul nimic

| RxTx a răspuns (pentru Loredannnnn568):

Ești cumva din Râmnicul Sărat?

| mihai69 a răspuns:

Scoți hard discul și reciclezi restul.

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Poate să scoată hdd-ul și să arunce calculatorul la gunoi și să folosească acel hdd pe usb

| Wr3nch a răspuns:

Greseala a fost ca ai lasat bateria conectata. Aia e prima care se scoate inainte sa desfaci laptop-ul.