| AlexX90 a întrebat:

Bun deci vreau sa imi fac un upgrade la notebook pentru ca il am de 2 ani si are un procesor Atom prost cu o frecvanta de 1.5 ghz, 1 gb ram, o placa video integrata si m-am gandit su eu sa-l inbunatatesc ca sa imi mearga si mie niste jocuri asa mai...decente.Vreau sa fac upgrade la :

1.Procesor:ma gandeam la un AMD Athlon x2, dar cu o frecvanta peste 2, 5 si cu 3-4 nuclee. P.S.:Nu vreau Intel, e prea scump si prost.

2.Placa Video:neaparat Nvidia GeForce GT sau GTX
(astept de la voi o versiune pentru GAMING) si sa aiba pixel shader peste 3.0, si 1gb memorie, poate si un cooler
P.S:nu vreau sa depaseasca suma de 200 lei.

3.Memorie RAM:am un giga deci vreau sa-i mai pun 2 giga, caci la windows 7 merge bine cu 2, dar eu vreau sa transform laptopul asta pentru gaming deci vreau sa am 3 gb ram.P.S:am pe DDR3.

Astept sa imi ziceti voi recomandarile voastre pentru aceste 3 piese pe care eu vreau sa le inlocuiesc.

Imi pare rau,DAR NU STIU SIGUR ce slot am la placa de baza, cel mai probabil e DMI.

Cam pentru toate astea bugetul e de 500 ron (parintii au fost zgarciti) O SA DAU O FUNDA MARE PENTRU CEL CE IMI DA CELE MAI BUNE RECOMANDARI!

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Dar tu ce crezi ca este unitate sa poti pune ce vrei tu pe laptop-ul ala? Nu il poti upgrada de la Intel catre AMD, si nici placa video dedicata nu ii poti pune, vei merge cu chip-ul grafic integrat din procesor. Nu poti transforma rascheta aia de laptop intr-unul de gaming, prcesoare mai bune ca Atomul ala vei gasi, dar mai greu.

| hp8510p a răspuns:

Inainte sa pui intrebarea asta stupida tu nu te-ai intrebat "se poate face asa ceva?". Raspunsul meu este NU! Nu se gasesc piese pentru laptop prin toate santurile. Piese noi pentru laptop nu se gasesc, doar ebay/amazon se gasesc SH.Si daca ai un model de procesor pe laptop tu trebuie sa il schimbi cu un procesor EXACT ca ala.Ex la al meu:am un Intel Core 2 Duo T7700 2.4 Ghz dual core si daca vreau sa-l schimb trebuie sa iau tot T7700, placa video Ati Radeon HD 2600, tot acelasi model trebuie sa iau dar toate SH! Nu poti pune alte procesoare/placi video decat pe cele care au venit din fabrica

| AlexX90 explică (pentru hp8510p):

Deci tu zici ca nu pot instala o alta placa video, dar memoria Ram?
Nu pot sa-i pun? si procesor daca am Intel Atom(TM) CPU N550

1.50 gHz nu pot macar sa-i pun macar Celeron CPU N550 2.5 gHz

| AlexX90 explică:

Am instalat AIDA 64 si slotul placii de baza e PCi-E.

| AlexX90 explică:

Dar memoria Ram? Pot sa-i pun macar inca 2? si placa video, chiar nu pot sa-i pun una separata? si hp8510p daca am Intel Atom CPU N550 1.50ghz,NU POT MACAR SA-I PUN UN CELERON N550 3.0 ghz

| hp8510p a răspuns (pentru AlexX90):

Nu poti sa pui altfel de procesor...nu stiu daca placa de baza suporta mai mult de 2gb...