| sorinAP a întrebat:

Cum sa aflu ce mi sa stricat la pc.Cand bag cablu in priza mi se aprinde doar sursa si la placa de baza imi apare o luminița verde deci cred că merge.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Ce conector ai pus gresit? Spune mai in detaliu ce ai facut ca sa te putem ajuta. Oricum daca te pricepi cat de cat iti mai trebuie o unitate functionala careia sa-i se potriveasca componentele tale sa poti face verificare rand pe rand la componente. Daca nu se aprinde poate fi : sursa defecta (chiar daca porneste! ), Placa de baza defecta (bios, memoria ram a placii de baza etc.), placa video sau memoria ram.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi la un atelier pentru a putea verifica pe rand piesele componente.

| iDarkness a răspuns:

Mai multe detalii.

| sorinAP explică:

Pai prima dată am băgat un conector greșit.Si când l-am aprins mi-a aparut cu roșu si l-am închis.Iam scos firu ăla si după se aprindea doar sursa

| sorinAP explică:

Nu mai stiu ce conector era.Mai am un pc si sursa nu are cum să fie pentru ca am luat-o de la acest pc.Placa de baza o am integrata. Poate fi ram sau dacă e bios cum să-l repar?

| danutzu96 a răspuns (pentru sorinAP):

Daca e bios-ul. pa pa. Am si eu una cu biosul crapat. Placa video este integrata in placa de baza. Buzzer ai? scoate sunete la pornire?