| sdfsdgfsdfsdfsdfsdfsdf a întrebat:

De 2 saptamani mi-am instalat Windows 7 si de o saptamana, unitatea, a inceput sa faca niste sunete ciudate pe care nu le facea inainte. Ce pot sa fac?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Niciodata ventilatoarele nu fac zgomot din cauza prafului! Aveti o dambla cu praful asta! Praful are alte consecinte! Zgomotul apare din cauza lagarelor uzate sau rulmentilor uzati care incep sa huruie!

La cele pe lagar trebuie unse cu ulei de mecanisme fine si merg pentru o perioada, dupa care zgomotul reapare, iar le cele pe rulmenti, trebuie inlocuite cu totul! E asa de simplu...

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschide capacul la unitate si vezi de unde se aude zgomotul. Daca tot deschizi capacul, curata-l de praf mai ales ventilatorul, cu o pensula moale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Praf tot a intrat in lagar de scartaie si face zgomot.Da, trebuie si uns. Bineinteles ca orice mecanism trebuie uns periodic.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Desfa un cooler, studiaza, dupa care mai vorbim! Praf nu intra ca nu are cum! Are dop de cauciuc, iar peste dop este lipita eticheta fabricantului! Asa ca exclus! Zgomotula apare de la uzura lagarului si jocului care se formeaza in timp intre ax si bucsa! Greu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Ok,dom-le,funda la tine,happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Uite asa mai invat.Mai tarziu nu va mai fi greu.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Inveti lucrand! Ia strica niste coolere! happy

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata ventilatoarele nu fac zgomot din cauza prafului! Aveti o dambla cu praful asta! Praful are alte consecinte! Zgomotul apare din cauza lagarelor uzate sau rulmentilor uzati care incep sa huruie!

La cele pe lagar trebuie unse cu ulei de mecanisme fine si merg pentru o perioada, dupa care zgomotul reapare, iar le cele pe rulmenti, trebuie inlocuite cu totul! E asa de simplu...

| valentin75 a răspuns:

Salut! Vezi ce face asa...sa nu fie hardul! Daca e un ventilator nu e mare problema! Il poti schimba cand vrei!