| DobricaStefan02 a întrebat:

doresc sa cumpar de la un baiat un procesor i5 4460 nou, cu garantie la producator Intel si vreau sa stiu ce teste ii pot face ca sa nu ma trezesc acasa cu el stricat sau sa imi arate ca e nou si merge perfect procesorul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singurul test pecare-l poti face este sa-ti arate ca functioneaza. Se mai pot folosi si diverse programe: https://www.programecalculator.ro/......fesionist/
Cat despre reparare (vorbesc unii aiurea pe aici), stai linistit! Un procesor defect se repara cu unul nou. Nu ai cum sa le repari. Este imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru elcobra):

Printre alte meserii am si pe aceea de electronist. Eu stiu cum este facut un procesor. Acolo este vorba de microni. Aiurelile de pe Youtube nu ma intereseaza. Singurul lucru care se poate face (cu rabdare) sa-i indrepti pinii (piciorusele) procesorului daca s-au strambat din greseala. In rest, sunt bazaconii ca si aia cu placa video bagata in cuptor. Te rog intervino cu ceva normal daca ai de spus iar cu aiurelile lasa-ma in pace! De altfel, nici nu te-am intrebat nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| SandWolfy a răspuns:

Dacă stați, în același oraș, intreaba-l unde stă, dacă stați în același oraș, du-te sa vezi procesorul în acțiune. Altceva nu am...