| AndreiLogo a întrebat:

e adevarat ca Windows 7 nu mai exista?
Am auzit ca aia de la Microsoft nu se ocupa cu Windows 7 si se ocupa cu Windows 10 si eu am 10 si am mai auzit ca nu se va mai ocupa cu update-urile de Windows 7 Asistenta etc. De ce?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar mai oferi asistenta la un produs vechi de 10 ani?

| AndreiLogo explică (pentru suntserios):

Nu e vechi daca poti rula jocurile si pe Windows 7 big grin adica poti rula si pe Windows 10 daca ai componente bune in PC. asa ca poti rula si pe 7. sunt multi Gameri care joaca si pe 7 si pe 10. doar ca scade actualizarile de protectie. si daca ai nu stiu ce problema cu Windows nu te va ajuta ca nu mai da atentie astia dupa Microsoft la Windows 7 si doar la 10 nu se schimba mare lucru la el.

| anonimg a răspuns:

L-a fel a fost cu orice windows vechi (NT, 2000, XP, Vista).
La fel este și cu telefoanele mobile. Cele cu Android prea vechi nu mai primesc asistență și nici update-uri.

| AndreiLogo explică (pentru anonimg):

Care e diferit din Windows 2000 XP Vista? daca ai Windows 7 poti sa ai si 10 dar. nu te opreste nimeni sa poti rula jocurile pe Windows 7 daca ai componente bune.

| anonimg a răspuns (pentru AndreiLogo):

Și eu tot windows7 am, deoarece nu îmi place 10 absolut deloc. Și windows7 încă o să mai meargă 10 ani de acum înainte, dacă nu și mai mult.
Mai ales că Microsoft a anunțat că nu o să mai scoată niciun windows.
Eu nu mă omor cu jocurile. Dar știu că astăzi programele sunt făcute să ruleze bine pe windows 10. Deci pot apărea unele inconveniente pentru pasionații de jocuri.

| aXy99 a răspuns:

Exista, dar nu mai primeste update-uri de securitate. Ramai la 10, e gratuit. Poti lua licenta cu 2 euro de pe net. (ebay)

| doctorandus a răspuns (pentru aXy99):

Lol. Secretul e ca Windows 10 merge si fara licenta. Serios, singura opreliste e ca nu-i poti schimba aspectul.

| AndreiLogo explică (pentru aXy99):

Am vazut dar nu e 2 euro e 4 cu 2 euro in plus si e 20 de lei big grin stiu e smecher am vrut sa trec pe 7 ca sa vad ce sa mai schimbat in 7. dar nu am licenta de 7. si costa 300 de lei parca licenta de Win 7. ca ma pune sa bag licenta cand dau boot Win7 laughing sa instalez. Windows. si nu cred ca merita Windows 10 pro si licenta ebay 2 euro mai bine asa.

| aXy99 a răspuns (pentru doctorandus):

Am spus eu altceva? Dar ma gandeam ca e pacat sa il tii nelicentiat. Acel watermark e foarte deranjant, al meu persista si cand ma jucam, si cand ma uitam la filme etc. Pentru 2 euro e pacat sa nu il licentiezi.

| Bizon95 a răspuns:

Nu e adevarat... DELOC
in al doilea rand
https://home.bt.com/......4081315419
"Microsoft ended mainstream support for Windows 7 on January 13, 2015, but extended support won’t end until January 14, 2020"

mai are 2 luni si ceva

TOTUSI, IN PRIMUL RAND asta NU inseamna ca win 7 nu mai exista ci ca Mircosoftul nu se mai ocupa de el si (probabil, dar nu stiu sigur) sa nu mai poti lua update-uri de pe windows update... DELOC (nici alea care au mai fost facute pana expira suportul, pur si simplu windows update nu v-a mai merge deloc)

DAR IN CONTINUARE POTI SA INSTALEZI WIN 7 DE PE UN KIT DEJA EXISTENT

de ex. in continuare pot sa instalez windows 98 SE... daca gasesc un kit si am pe ce sa il instalez(pe calculatoarele moderne da ecran albastru din prima si fara sa poti face ceva, chiar si in virtual machine trebuie sa setezi la greu, sa mearga)

| AndreiLogo explică (pentru Bizon95):

Asta nu inseamna ca oricine are Windows 7 scade update-urile la antivirus? ai sanse mari sa iei trojani daca nu ai cel putin un antivirus. adica va fi de 0 protectie antivirus + ca trebuie sa iti iei un antivirus daca nu mai ai asistenta. ca scade Actualizări sau remedieri de securitate si ai sanse mari sa iei virusi. chiar si un ransomware eu doar ce-am spus.
asa e si la Windows 8? de fapt am auzit ca il poti actualiza la Windows 10 de-ti cred ca e Windows 10. la Win 8 il poti trece la Win 10.

| Bizon95 a răspuns (pentru AndreiLogo):

Antivirus-ul nu are nici o legatura cu windows 7, decat faptul ca merge pe windows 7

mai exact, am pus avast, AVAST **NU** E PRODUS DE MIRCOSOFT, ci de avast, deci update-urile la antivirus vor merge atat timp cat avast ruleaza pe windows 7 (si s-ar putea sa se intample asta si 15 ani de acum incolo, la windows xp chestia asta inca se mai intampla, merge avast-ul cu update de avast binemercic)

era vorba de update-uri la windows in sine, nu la antivirus