| EdyEdyson a întrebat:

E normal sa imi faca PC -ul zgomot mult mai tare cand abia ii dau drumul? Adica am un culer care cand e rece face urat dar cand se incalzeste isi revine si nu stiu de la ce e.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Depinde si cit praf ai pe acolo, in principiu ideea e ca pina sa intre in Windows merg coolerele la maxim de obicei, dupa aia intra driverele in actiune si se regleaza in functie de temperatura, asta daca ai soft de control al placii video de exemplu. In mod normal ideea e ca ar trebui sa tina doar citeva secunde treaba asta, pina ce trece de BIOS si incarca BIOS-ul placii video/intra controlul coolerului de procesor, ambele chestii care nu tin de Windows.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca face tambalau doar in primele 20-30 de secunde-1 minut dupa boot, e absolut normal. Nu intru in detalii.

| EdyEdyson explică (pentru KodrutZ):

Da face fix pana se deschide windowsul pe urma ramane cu un sunet ciudat de la el.

| EdyEdyson explică (pentru KodrutZ):

L-am curatat de curand o sa il mai curat o data sa vad. mersii

| KodrutZ a răspuns (pentru EdyEdyson):

Ce configuratie ai? Vezi ca ai si ceva setari prin bios relativ la racire, in special pentru coolerul procesorului.

| KodrutZ a răspuns (pentru EdyEdyson):

Depinde si cit praf ai pe acolo, in principiu ideea e ca pina sa intre in Windows merg coolerele la maxim de obicei, dupa aia intra driverele in actiune si se regleaza in functie de temperatura, asta daca ai soft de control al placii video de exemplu. In mod normal ideea e ca ar trebui sa tina doar citeva secunde treaba asta, pina ce trece de BIOS si incarca BIOS-ul placii video/intra controlul coolerului de procesor, ambele chestii care nu tin de Windows.

| K0sti a răspuns:

De la uzura, de la ce crezi ca e! Bucsa aia de bronz se uzeaza si se largeste! Mai trebuie si el uns cu ulei! Greu cu tehnica asta...

| EdyEdyson explică (pentru K0sti):

Nu e masina.

| K0sti a răspuns (pentru EdyEdyson):

Atunci daca esti expert, nu-l unge, ca nu e masina! Insa pana una alta, pune mana si invata cand ti se spune! Daca nu, scoate bani buzunar si ia altu!

| EdyEdyson explică (pentru K0sti):

Cum spui tu

| K0sti a răspuns (pentru EdyEdyson):

Pai spun, ca am reparat zeci de coolere la viata mea! Nu vorbesc din carti, vorbesc din practica!

| Comunity a răspuns:

Incearca sa mai il cureti de praf, impuritatisi etc. Multe componente se pot strica in felul asta deoarece se pot infunda si nu mai functioneaza corespunzator. Te mai sfatuiesc sa incerci un service ei te pot ajuta mai mult.