| heAdgN a întrebat:

Eu am windows 8.1 activat cu licenta!
Dar as vrea sa instalez cumva si linux 11.
Adica cand pornesc pc-ul sa pot intra ori pe windows ori pe linux!
Auzisem ceva cum sa-r putea cu u stik si nu stiu ce!
Daca sti va rog sa ma ajutati!
Funda!

Răspuns Câştigător
| heAdgN explică:

Descarci UNetbootin pentru windows de aici:
http://unetbootin.sourceforge.net/
Descarci LinuxMint de aici
http://www.linuxmint.com/download.php
varianta Cinnamon pe 32 su 64 functie de varianta de windows pe care o ai instalata.
Deschizi unebootin si bifezi Diskimage, cauti in PC linuxul descarcat dand pe butonul din dreapta cu cele 3 puncte, jos la Type in loc de USB Drive selectezi Hard Disk... Drive C adica partitia unde ai instalat windowsul, dai OK si vei avea un windows si un linux in dual boot.La restart te va intreba de pe ce vrei sa bootezi, de pe windows sau unebootin, care este linuxul.Pentru a scapa de linux, pur si simplu deschizi C si dai un clic pe executabilul unebootin care va fi atasat in urma instalarii linuxului.Asta e. Poti instala orice distributie de linux in dual boot cu acest utilitar.Succes!

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Complicat, daca nu te pricepi, renunta sau cheama pe cineva care se pricepe foarte bine. Uite aici se instaleaza:
http://www.everydaylinuxuser.com/......ndows.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.linuxliveusb.com/

Da.Ce ai auzit tu cu linux pe stick se numeste linux live.Nu se instaleaza ci se ruleaza direct de pe stick. Dupa o perioada de proba, daca iti place linux, ai acolo optiunea de install.Deschizi programul si urmezi pasii.In program ai si optiunea de a descarca ce linux creezi ca ti se potrivete sau ce linux vrei tu. In timpul probei te vei obisnui cu interfata sau cu manevrele de pe linux dar nu poti descarca deoarece nu este instalat si nu are partitie entru download. Abia dupa ce il instalezi sa boot-eze alaturi de windows, poti descarca sau copia ce vrei tu in ubuntu.
Deci urmeaza acel link, pasii din link si vei avea un stick live cu linux.
Nu uita sa setezi din bios, sa boot-eze stick-ul la pornire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am revenit sa-ti spun o chestie. Daca ai win 8 cu icenta, vreau sa te anunt ca daca instalezi linux si peste un timp te saturi de el sau vrei sa scapi de el, nu poti decat prin formatarea partitiei, ceea ce duce si la stergerea win 8. Daca nu ai dvd-ul ci win 8 original, pierzi si bunatate de windows. Mai intai ruleaza-l de pe stick-ul live, merge navigatul pe internet.Nu-l instala, ca sa nu ai apoi nemultumiri.Eu am un linux inparalel cu win si acum daca m-am saturat de el, ocupa spatiu degeaba acolo, singura solutie sa scap de el este sa sterg tot de pe partitia c.

| heAdgN explică:

Pai luati indul meu de mess adelyn_adelin99
sau skype headgn99 sa ma ajutati acolo!
Pas cu pas!

| DEALEmele a răspuns:

Trebuie ca placa de baza sa suporte dual boot ca sa poti face ce vrei tu