| LoveIsLove4Ever a întrebat:

funda, azi am facut un amplificator cu un TDA2003, in faptul asta sunt doua parti una buna si aia rea, aia buna este ca este prima chestie facuta de mine care chiar functioneaza si partea rea este ca nu functioneaza cum trebuie... La prima alimentare nu se aude nimic, este totul ok (alimentat de la o sursa de calculator) dupa ce bag o intrare audio la volum mic se aude ok spre mirarea mea a fost ca se auzea totusi ceva, dar la volum din orice dispozitiv daca este dat peste 20-40% incepe sa huruie se aude distorsionat eventual niste pocnituri. ca boxa de test am folosit un subwoofer de 400W ca nu am cum sa il ard. ce suspectez eu este ca intra singur in oscilatie. in schema din datasheet erau Cx si Rx cu valori de 39 nF si respectiv 39Ω dar eu neavand piesele respective caci l-am construit cu componente luate din alte aparate am pus o rezistenta de 33Ω si un condensator de 43nF. condensatorul de filtraj era de 1000uF, am pus unul vechi dar probabil inca bun isi facea treaba pana la un anumit volum 30-40% dupa acel volum se auzea unet printre pocnituri. am schimbat cu unul de 2200uF mai nou care isi facea treaba la fel, acum nu stiu ce sa cred, totul este pu ca in schema, un singur lucru nu am pus caci nu era necesar condensatorul de 100nF intre alimentare si masa. voi ce credeti ca ar putea fi? (Intrebare adresata in mod special userului Horia2012)

17 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

1.Nu stiu ce shema ai folosit, dar condensatorul de filtraj e de 100 uF, nu de 1000. Pune de 100. Cel de iesire de pe difuzor e de 1000. (cu cat e mai mare, cu atat va reproduce mai bine frecventele joase, dar tda 2003 nu e un circuit de inalta fidelitate sa-ti asigure asemenea performante, asa ca lasa-l la 1000, cel mult 1500).
2.Grupul Cx-Rx e bun cum l-ai pus (33+43), dar respecta valoarea c2 de 470 uF.
3.Mai este un grup R+C care impiedica sa nu oscileze care e pus in paralel pe difuzor. (100 nF+1 Ohm)
4. Semnalul il iei de la iesirea de casti, (tel. mobil) si trebuie sa-i pui un potentiometru la intrare.
5.Fa un montaj compact (daca la mine functionat "in aer"), pe o placa nu ar trebui sa ai probleme.
6. Minusul alimentarii nu-l opui oriunde ci la iesirea montajului (borna difuzor).
7. Semnalul il iei printr-un cablu coaxial (un cablu vechi stereo/mono) nu prin 2 fire simple.
https://www.google.ro/......ps?/search

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Ma bucur ca ai raspuns, am refacut schema si acum merge, aceleasi piese le-am folosit sa fac schema in aer si ceva sa "sinucis" si eu nu mi-am dat seama si am facut cu ele, mi-am amintit am schimbat absolut toate piesele acum se aude dar, nu mai am Cx si Rx ca am rupt din greseala singura rezistenta sub 50 ohm pe care o aveam si s-a auzit bine o vreme dar acum se aude super naspa. adica na nu super naspa dar nu se aude cum trebuie, joaele sunt distorsionate mai mult decat normalul si este sesizabil, ai aici un video --> https://drive.google.com/......VjQzQ/view este pe contul meu de Google Drive nu pe YT, n-am vrut sa il vada toata lumea. ma scuzi daca par adormit dar era ora 1 noaptea

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Am ascultat si eu putin videoul pus de mine, trebuie sa il asculti la ceva casti bune sau boxe bune, se va auzi putin distorsionat la mine se aude mai rau, mult mai rau.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Ok update la problema, tot eu am gasit solutia laughing) stiu e 2:30 NOAPTEA DAR DACA nu termin ceva ziua noaptea nu pot dormi, am deconectat fizic filtrul si a disparut problema big grin
victorie da acum ce filtru fac la subwoofer?

| horia2012 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

OK, dar nu-i prea corect. Cand faci rost e bine sa pui Cx si Rx.
Daca vrei o schema fara cele 2 componente uite aici:
https://www.google.ro/......ps?/search
Filtru subwoofer il poti baga in interiorul boxei, nu la iesirea TDA2003.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Voiam sa fac placa putin universala ca boxele alea monstruoase is doar de test, unde am eu de gand sa folosesc amplificatorul nu le pot lua cu mine, voiam sa folosesc un woofer pe post de boxa de voce si am un subwoofer de 10W de la un sistem mic care acum este R.I.P. si aveam in gand sa fac o incinta separata pentru cele doua boxe dar nu mai am nici un fel de OSB (lemn de-ala de constructii) am o alimentare pentru amp de la vechiul sistem de unde am acel subwoofer de 10W, am pus in serie o rezistenta de 4 ohmi sa aiba o cadere de voltaj acceptabila pentru condensatorii care nu am avut decat la 16V (sursa dand 17V fara incarcatura, si da o intensitate max. de 1A ceea ce mi s-a parut potrivit, i asa este o placuta mica o pot baga oriunde) si cum fac rost de OSB sau placa de PFL pun si fac o incinta mica si draguta si filtrul il fac fix la bornele subwooferului si tot circuitul il bag in incinta ca sa nu stau cu ceva cutie separata.

| horia2012 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

OK, dar vezi sa nu se incalzeasca rezistenta. Una de 3-5W ar fi suficienta. Eu mi-am facut din PFL de 18 mm grosime.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Am rezistenta din fir de la rezistenta de calorier laughing)) nu se incinge nici cu bricheta. Nu am pe-acasa nici OSB nici PFL ca bagam repede doua taieturi 4 cuie si aia era faceam o incinta draguta, m-a invatat tata cum sa lucrez in lemn, nu cine stie ce dar este suicient ce m-a invatat

| horia2012 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

OK.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru horia2012):

Fac o poza si tio trimit cand e gatawinking

| Impact25 a răspuns:

Distortionarea nu este din cauza rezistentei de 33, ca ai pus resistenta mai mica nu prea are importanta doar ca intra semnal mai mic de la pc...dar pentru tda2003 nu prea conteaza intrarea pentru ca este in integrat de putere mica. Daca pui un difuzor de 400 w ce asteptari ai? Gandeste logic

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Impact25):

Nu e vorba de aia, nu are nici o importanta difuzorul poate sa fie si de 2kW se aude mai incet decat cu unul de 10W, acum ce am testat cu un difuzor de 10W aceeasi chestie numai ca am observat ceva, la frecventele inalte nu are nimic insa cele joase in loc sa vina la difuzor sub forma sinusoidata vin sub forma rectangulara. am facut testul cu un generator de frecventa. deci aia e problema lui frecventele inalte ajung in difuzor ok dar cele joase sub forma rectangulara. deci? ma poti ajuta?

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Impact25):

Da stiu e amplificator de clasa D, dar nu inteleg de ce se comporta asa, in schema spunea filtrare de 1000uF asa am pus nu a mers am pus de 2200uF s-a comportat putin mai bine la frecvente joase dar totusi nu am vazut niciun amplificator sa aiba nevoie de filtraj mai mare de 2200uF

| Impact25 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Pune schema. Poate te pot ajuta. daca nu dai toate detaliile

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Impact25):

Schema o gasesti in datasheetul TDA2003

| Impact25 a răspuns:

Inca ceva ce radiator ai pus? adica daca se incalzeste integratu e logic sa intre in protectie

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Impact25):

Urasc cand ma ia lumea de prost zau laughing) normal ca am pus radiator vad ca nu te prea pricepi, in autoprotectie se opreste singur nu imi da iesirea nefiltrata si integratul asta nici nu are autoprotectie din cate stiu, in schimb da am pus radiator.