| KLiNK a întrebat:

La un telefon nou am vazut ca se recomanda sa fie incarcat 100% si apoi sa stea aprox. 3 ore in priza. Nu inteleg de ce. Imi puteti explica si mie? Ca din cate stiu eu...bateriile Li-Ion nu trebuie formatate sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Dupa ce ajunge la 100%, incarcarea se opreste automat, deci nu vad de ce ar mai sta 3 ore happy - ar fi o explicatie - daca la sfarsitul incarcarii ar mai incarca in continuare dar la un curent mult mai mic.

4 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Bateriile li-ion nu mai au nevoie de formatare
Deci telefoanele noi nu mai au nevoie sa le incarci pana la 100% si apoi sa il mai tii cateva ore la incarcat chiar daca el este incarcat

| KLiNK explică (pentru SouLIce):

Eu mi-am luat un telefon nou si de-asta intreb. Pe manual scrie ca inainte sa-l aprinzi prima data trebuie sa-l incarci la 100% si apoi dupa incarcare este recomandat sa il tii la incarcat vreo 3 ore O_o.