| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un monitor nou care are toate cele 3 porturi (hdmi, dvi si vga) si voiam sa il conectez prin hdmi dar am observat ca placa video are doar mini-hdmi. Si as vrea sa va intreb ce ar fi mai bun: sa conectez mini hdmi(in placa video) si hdmi (in monitor) sau sa conectez cu dvi normal la ambele? Ma gandesc ca hdmi este mini si nu ar fi suficient fata de dvi normal(placa video are si dvi normal, este un gtx 750 ti).

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu cred ca este vreo diferenta de calitate a semnalului la cele doua mufe - HDMI standard si HDMI-mini. Doar pinii sunt asezati diferit pentru a face mufa mai mica(de obicei mufele mini sunt la portabile).
Semnalul video este digital, acelasi atat la HDMI cat si DVI. HDMI-ul are in plus sunetul(transporta sunetul).

| Alphawolf a răspuns (pentru Alphawolf):

Adica, pe intelesul tuturor, pe tine te intereseaza sa conectezi prin HDMI doar daca ai difuzoare la monitor. Daca nu ai, nu conteaza prin ce conectezi, HDMI sau DVI.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Da da da, stiu dar problema mea e daca o sa fie diferenta intre mini hdmi si dvi si hdmi-ul mare. Deci o sa iau pana la urma cablul hdmi-mini hdmi. Si nu, nu e portabil, e gtx 750 ti-ul de la palit.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu exact ce vrei, ce combinatii si conexiuni vrei sa faci, dar ele sunt compatibile, daca exista diferente, ele sunt nesemnificative, dar eu nu le-as combina(daca nu e neaparat).
http://www.1080p.ro/hdmi-vs-dvi-care-este-diferenta/

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Deci, te intreb ce e mai bine. Sa conectez si monitorul si placa video prin DVI sau sa conectez placa video prin mini-hdmi si monitorul prin hdmi?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu te intereseaza audio, nu conteaza cum conectezi, poti conecta DVI-DVI, DVI-HDMI, miniHDMI-HDMI. Calitatea video e aceeasi.
Daca te intereseaza sonorul(monitorul are difuzoare), trebuie sa conectezi prin HDMI.
Nu conteaza HDMI(standard) sau HDMI(mini), sunt exact acelasi lucru, fara nicio diferenta(excluzand marimea).

Eu iti recomand sa folosesti HDMI-HDMI, doar pentru simplu fapt ca este tehnologie mai noua.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Ok, mersi mult! Dar sa te mai intreb ceva: Vad pe la magazine ca unele sunt de date si altele de semnal. Am gasit unul de date pe la 50 lei placat cu aur la eMAG, e vreo problema daca e de date? E vreo diferenta intre ala de date si ala de semnal?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista acea diferenta(date sau semnal), absolut toate cablurile hdmi insemna "high definition, audio si imagine", care sunt transmise printr-un singur cablu. Sunt doar definitii diferite, dar toate fac acelasi lucru, fara nici o diferenta(daca exista o diferenta, ea o face doar versiunea si calitatea mufei si al cablului).
Ce conteaza cel mai mult la cablurile hdmi este versiunea. Versiunea 2.0 este cea mai recenta(din cate stiu eu, ea e aparuta in 2013), inainte de ea a fost 1.4(asta aparuta prin 2008-9).
Probabil mufele placate cu aur sunt mai bine ecranate(contacte mai valabile), asfel probabil sa ofere o calitate a imaginii mai buna. Eu zic sa pui pret pe calitate, dar nu exagerat(nu-ti ofera garantia).

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Da, o sa cumpar unul de 1.4 (alea de 2.0 sunt noi si scumpe). Ai funda de la mine.