| Attomm98 a întrebat:

Pot conecta laptopul (VGA) si televizorul meu LED (HDMI) doar printr-un cablu VGA- HDMI? Am vazut ca unii zic ca se poate conecta iar altii zic ca trebuie si un converter...Va rog raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Nu are televizorul o mufa vga? Daca nu, mie mi se pare imposibil, fiindca semnalul vga e analog si semnalul hdmi e digital, deci nu ai vreo sansa sa reusesti. E doar parerea mea de necunoscator in domeniu.

| Attomm98 explică (pentru i86e2):

Da asta este faza proasta la televizoarele astea noi...nu prea mai gasesti mufa VGA la ele! HATE THAT laughing oricum mersi, bafta!

| Attomm98 explică (pentru i86e2):

Inca o chestie...un cablu dvi-hdmi ar merge nu?

| i86e2 a răspuns (pentru Attomm98):

Dvi-hdmi merge fara probleme, uneori merge si dvi-vga, la placile video care suporta analog si digital.

| Attomm98 explică (pentru i86e2):

Hey mai am o intrebare...pana la urma am comandat un cablu DVI-HDMI urmand sa conectez cablul (DVI-HDMI) printr-un Adaptor VGA-HDMI...as dori sa stiu daca cumva va cauza vreo problema adaptorul./

| i86e2 a răspuns (pentru Attomm98):

Ti-am zis, depinde de tipul de semnal, analog sau digital. DVI si HDMI au semnal digital. VGA are semnal analog. Uneori DVI poate da semnal analog, depinde de placa video. Daca in PC ai DVI si la TV ai HDMI, ia un cablu DVI-HDMI sau un cablu HDMI si un adaptor DVI-HDMI. Adaptorul VGA-HDMI nu te ajuta cu nimic, iti trebuie convertor de semnal, din analog in digital si, dupa cum ai vazut, sunt scumpe.

9 răspunsuri:
| Mihai0eu a răspuns:

Gasesti adaptor VGA-> HDMI si apoi tragi cablu de la tv la laptop happy

| i86e2 a răspuns:

Se pare ca e posibil, dar scump, vezi asta: http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=973546

Daca-ti convine sa dai cateva milioane.

| Trivium a răspuns:

Da din cate stiu eu se poate

| S3by23 a răspuns:

Televizorul tau trebuie sa aiba si o mufa VGA prin care sa conectezi laptopul tau la TV.Din cate stiu eu nu prea poti doar cu adaptor dar o sa se vada ca si prin cablu cu mufe VGA-VGA.Bft!winking