| zedrix a întrebat:

Sper ca imi puteti raspunde. Din start vreau sa va zic ca sunt expert in PC-uri si nu sunt dala care nici nu site ce are in PC. Acum sa revin la intrebare: Mi-am luat o placa video Nvidia GeForce 8400GS(512 MB) si imi merg jocurile bine. Mi-am luat fifa 2013 si imi mergea perfect la medium apoi mi-am luat un patch de pe un site bun de liga 1 si mi l-am instalat.
Apoi am avut Steaua Dinamo etc... Apoi dupa ce am dat sa ma joc mergea blocat. Asa ca l-am sters. Dupa aceea imi mergea PERFECT din nou jocul. Mi-am reformatat PC-ul din windows xp in windows 7 si tot bine mergea apoi iar am incercat patchul iar nu a mers iar l-am sters si dupa imi mergea mereu blocat ca si cum aveam acel pathc instalat si nu imi mai mergea nici pes 2013 tot blocat ce sa fac? merge bine 1 min si dupa usor usor se blocheaza. Chiar nu am idee. Va rog frumos sa imi raspundeti si sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

In primul rand:Cum se face ca, tu esti expert in computere si ceri pareri de la altii!?
pe urma:ia verificat cerintele minime de sistem ale fifa 2013. daca nu, uite aici:Cerinte de sistem minime: Fifa 13 (PC)

OS: Windows Vista SP1 / Windows 7
CPU: 1.8 GHz Core 2 Duo CPU
RAM: 2GB pentru Windows Vista & Windows 7
DVD-ROM: 8x
HDD: minim 8.0 GB spatiu liber
Video: placa video cu suport 3D accelerated, 256 MB si suport pentru Pixel Shader 3.0
(Placi video minime suortate: ATI Radeon HD 3600, NVIDIA GeForce 6800GT )
Placa de sunet: compatibila DirectX 9.0c
DirectX: 9.0c
Online Multiplayer: 2-22 jucatori, conexiune la internet 512 kbits/sec sau mai bun
Cerinte de sistem recomandate: Fifa 13 (PC)

OS: Windows Vista SP1 / Windows 7
CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4g / AMD Athlon II X4 600e 2.2g CPU
RAM: 2GB pentru Windows Vista & Windows 7
DVD-ROM: 8x
HDD: minim 8.0 GB spatiu liber
Video: Nvidia 8800 GT / ATI Radeon HD 4650
Placa de sunet: compatibila DirectX 9.0c
DirectX: 9.0c
Online Multiplayer: 2-22 jucatori, conexiune la internet 512 kbits/sec sau mai bun.
placa video e ok. dupa parerea mea este, ori memoria ram ori viteza de internet.sau poate chiar procesorul(nu ai dat detalii despre sistem).
Intr-o alta ordine de idei, poate fi chiar patch-ul care l-ai instalat., eu nu sunt un gamer si, deci, nu cunosc detalii despre patch-ul respectiv.Verifica cerintele minime si celle recomandate de sistem, daca totul e ok, fa o resetare de sistem la o data anterioara instalarii jocului, dupa care fa o reinstalare curata si vezi daca merge.verifica si viteza de net.

| zedrix explică (pentru supermdmario):

Mie inainte imi mergea perfect
la medium. Uite datele pc-ului meu(am intrebat deoarece nu am nici o idee cum am incercat in atatea feluri)
PROCESOR AMD XII ALTHON 3.1 MHZ

RAM: 4GB

HDD 1TB

DX 11

dupa cum am spus am WINDOWS 7

| supermdmario a răspuns (pentru zedrix):

Repet,fa un reset de sistem, la o data anterioara instalarii jocului, dupa care, reinstaleaza jocul fara acel patch.vezi cum merge vreo cateva ore, cateva zile, apoi iti dai seama singur.
sistemul pare in regula, ai masurat viteza la net? trebuie sa ai cel putin 512 kb/s
altceva.
curata memora cache-(cc cleaner,revo unninstaler, aro, etc)
curata dns cache
daca nu stii cum se face:
in cmd cu drepturi de administrator:
ipconfig/flushdns
acesasta comanda v-a elibera cacheul placii de retea si v-a optimiza in oarecare masura viteza la net.(depinde si de latimea de banda pe care o ai si, cit de des optimizaeaza dns-urile, providerul tau de net.
fa si o scanare de virusi-iti recomand malwarebyes antimalware.