| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa invat sa programez si nu stiu cu ce limbaj ar trebui sa incep. stiu deja html si css si putin smallbasic.

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde pentru ce medii vrei sa programezi: web, jocuri, aplicatii pentru mobil, etc.
Pentru inceput, iti recomand sa inveti algoritmica, iar dupa ce poti elabora algoritmi pentru orice problema logica, poti incepe un limbaj simplu: c++ sau pascal. Iar apoi poti invata limbaje complexe: c# si java pentru programare de jocuri si aplicatii. php, asp si javascript pentru aplicatii web.