| sebytzu99 a întrebat:

Vreau si eu sa imi cumpar 2 GB ram dar nu stiu ce marca imi trebuie adica drr2 drr3 cum aflu decare imi trebuie CEl mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ceteann a răspuns:

Ddr2 sunt mai vechi placutele de RAM si ddr3 este mai nou (mai bun si mai ieftin).
Cea ce te intereseaza pe tine este ce RAM ai, ddr2 sau ddr3? Pentru a vedea asta trebuie sa desfaci PC-ul, scoti placa de ram din pc si pe ea scrie ddr2 sau ddr3 (doar asa se poate, din pc nu ai cum sa verifici)....de cand ai pc-ul? daca il ai din 2010, 80% ii ddr3, dar daca il ai din 2005, 2006, 2007.60% ca ii DDR2, dar daca ii de un an, doi si a fost cumparat nou, ii 100% DDR3
Sper ca ti-am fost de ajutor! funda te rog

5 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

DDR2 sau DDR3 sunt tipul memoriiei nu sunt marci
Descarca aida64 si vezi acolo denumirea placi de baza dupa de duci me site-ul producatorui placi de baza cauti placa respectiva si acolo o sa ai toate specificatiile inclusiv ce tip de memorie suporta si la ce frecventa
Bafta!

| charleslouboutin a răspuns:

Ddr 2 sau 3 nu sunt marci. Si evident ca dd3 e mai bun, dar trebuie sa verifici daca iti suporta placa.

| Sicoe_Seby_1972 a răspuns:

Desfaci calculatorul scoti placutele ram si vezi ce scrie pe ele

| DreyP a răspuns:

Pentru inceput, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa afli numele placi de baza(poti folosi Aida64, este un program care iti da o descriere detaliata despre componentele hardware).
Apoi dupa ce ai aflat numele palci o pui frumos in google si te duci la una dintre acele pagini (recomandat la pagina oficiala a placi, ex:Asus, etc)
Acolo in caracteristi o sa vezi daca placa da este pentru DDR2 sau DDR3 sau poate sa fie pentru amandoua.
Apoi urmatorul te uiti la cata memoria RAM suporta palca, ex:4gb,8gb,etc.
Iar in ultimul rand, un detaliu foarte important, te uiti la frecventa maxima pe care o suporta memoria RAM, ex:667mhz,800mhz,1066mhz.
de exemplu poate sa-ti puna :
RAM: max 8gb, DDR2 1066/800/667mhz
asta inseamna ca pc-ul tau suporta 8gb maxim de ram si ca trebuie sa fie DDR2 iar maxima frecventa este de 1066.
^.^

| SilentGTX a răspuns:

Daca iti doresti varianta in care sa iti mearga cel mai bine pc'ul iti recomand sa iti iei ddr3