| AlinRus a întrebat:

Salut tuturor! folosesc windows xp sp3 pe pc-ul meu si de curand am instalat un nou antivirus anume Bitdefender Antivirus Free Edition l-am testat si nu mi-a placut.am incercat sa-l dezinstalez cu revo uninstaller s-a dezinstalat am repornit la cerere pc-ul,asta din urma dupa ce am sters cu revo toate urmele lasate,revo de asemenea a cerut o repornire pentru a putea sterge tot,si dupa ce a repornit pc-ul,centrul de securitate al windows-ului nu m-a avertizat ca de obicei dupa o dezinstalare de antivirus, ca lipseste acesta.am deschis security center si sa vad ca bitdefender este tot acolo(poate este o instiintare falsa)firewall-ul la fel si daca-l pornesc si pe cel implicit imi spune ca sunt doua firewall-uri(aia stiu ca nu e bine).am incercat o curatare de registru cu ccleaner,cu aml registry cleaner, am sters orice urma manual de bitdefender dar degeaba.am mai incercat cu bitdefender uninstall tool, la fel.nu ma pot scapa de el sub nici o forma.stiu care sunt patiti si care nu l-au putut dezinstala deloc.multi spun ca odata ce ai instalat un produs bitdefender, cu el ramai pana la solutia drastica de a reinstala windows-ul, ei bine eu nu as vrea sa fac lucrul asta.are cineva ceva idei cum sa ma pot scapa de el?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bitdefender are o unealta proprie de dezinstalare, vezi pe site-ul oficial.
De asemenea poti folosi Unlocker, este un program mic si gratuit si il gasesti pe multe site-uri.

| AlinRus explică (pentru Ioandelasal):

Am folosit"unealta proprie" si am folosit si o unealta special facuta pentru bitdefender antivirus free dar degeaba, totayaye -)))

| AlinRus explică (pentru Ioandelasal):

Unlocker? ai putea sa-mi dai numele intreg al acestui program? sa vad... poate... poate

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlinRus):

Asa se numeste. Scrie la cautare Unlocker si o sa-l gasesti pe mai multe site-uri cu programe, inclusiv site-ul oficial.

| horia2012 a răspuns:

- Incearca sa instalezi inca odata Bitdefender (daca te lasa).
- Descarca programul asta care nu e gratis dar il poti folosi 30 zile:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Your-Uninstaller.shtml
(cand il deschizi prima data toate programele din calculator o sa fie in rosu. Il inchizi si deschizi inca o data.
-S-ar putea cand incerci sa dezinstalezi Bitdefender, Uninstaler-ul sa-ti de-a o eroare,"ceva de genu ca nu gaseste ceva..." te va intreba daca continui asa, sa stergi". Alegi YES.
-Descarca-l pe asta gratis:
http://kingsoft-pc-doctor.soft32.com/
si fa o scanare in registrii si o curatare.
- Daca ai aml registry, fa o scanare si cautare in registrii a antivirusului.(vezi sub ce nume se instaleaza si asa il cauti).
- Dupa fiecare curatare, OPRESTI calculatorul 2-3 minute si il pornesti.
(nu restart).

| hummmer a răspuns:

Dacă umbli la system restore te ajută cu ceva? Dai înapoi pc-ul la o dată de dinaintea instalării BD.

| AlinRus explică (pentru hummmer):

Nu am restore mai inainte de data instalarii bidefender-ului.l-am instalat cam de vreo 6 zile si pot sa dau restore doar pe data de alaltaieri maxim

| hummmer a răspuns:

Zic şi eu, dacă îl porneşti în safe mode, nu poţi şterge manual din registri BD?

| shannygelu a răspuns:

Deschizi pc ul in safe mode with command prompt cand se deschide scrie in cmd explore.exe
apoi dezinstaleaza ce vrei si scoate toate porcariile de pe el gen registri cleaner sau alte programe care curata dll nu sunt eficiente doar afecteaza registri si iti strica pc ul

| jeek0 a răspuns:

Nu e virus e antivirus. se scapa de el daca nu folosesti tot felul de programe ca sa dezinstalezi alt program. foloseste uninstalerul propriu sau intra in add remove si scoate de acolo. dupa ce in prealabil l-ai instalat in ca o data. nu stiu ce va complicati cu tot felul de programe care nu stiti sa le folositi.plus ca te exprimi gresit.antivirusul e antivirus, firewalul e firewal.nu au nici o legatura una cu alta

| AlinRus explică (pentru jeek0):

Stiu si eu atata lucru ca antivirus-ul e antivirus, firewall-ul e firewall doar ca starea lor e afisata in centrul de securitate(security center)din panoul de control al windows-ul aia ziceam eu poate ca m-ai inteles gresit.programe de dezinstalare si curatire folosesc nu de ieri sau de azi si le stiu folosi ca sunt mai bune decat cele implicite din windows.in dezinstalarea acestui antivirus programul implicit add or remove este doar un alt esec.pun pariu ca esti fan bitdefender -)))). merci oricum

| jeek0 a răspuns (pentru AlinRus):

Sunt fan malwarebytes antimalware si zone alarm. nu am incercat bitdefender dar am auzit ca mananca resurse. nu am incercat o versiune recenta vreau sa zic. dar ce anume te nemultumeste asa rau la el? poate te ajuta asta :
http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=32438

| gogυ a răspuns:

Instalezi "everything search engine" de aici http://www.voidtools.com/ scrii sa-ti caute bitdefender, deschizi locatiile cu "click dreapta, open path" si stergi folderele cu totul.

| UnUtilizator92 a răspuns:

Incearca sa instalezi avast free.
se poate sa schimbe anti-virusul din sistem security. eu tot sp3 am. si ma gandesc ca ar merge..si mai e o chestie tot in sistem security. sa debifezi bitdefender si sa stergi de acolo. incearca asa