| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vrea sa achizitionez un i5 6600k ce cooler mi-ati recomanda pentru pc sa nu depasesca 150 de lei de preferat sa fie intre 80-120 de lei? Pana la ce frecventa merge overclockat stabil?

178 răspunsuri:
| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si daca ii fac OC timp indelungat pot sa am o surpriza sa zicem peste 2ani sa se arda din cauza oc nu din cauza ca a fost el defect din fabrica?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Procesorul NU se arde. E practic imposibil sa il arzi, chiar daca ii crapa coolerul. Sintem in 2015, ce draq. Sa lasam timpeniile de mituri cu procesoare arse. Se arde daca il iei si il arunci in foc, doar asa. Buba e ca risti sa iti prajesti placa de baza, ca se duc naibii condensatorii de pe VRM. De aia zic ca nu are sens sa iei K, fiindca automat ai nevoie de o placa de baza care costa cel putin dublu fata de ce am bagat eu in wishlistul ala ca sa stai cit de cit chill. A, si un cooler mai turbat, ca in functie de cit de tare il forjezi, TDP-ul ala de 91 sare binisor de 110-120...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si legat de amd-urile alea fx 8350 sau 9570 care au tdi 120w sau asa ceva sunt si mai mari tampeni? si sunt mai slabe decat Intel.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Sint slabe ca raport performanta-per-watt. Daca scoatem partea asta din context, cu o placa de baza cu VRM A DRAQ DE BUN si racit corespunzator, fac treaba. Smecheria e ca un FX-8350 e binisor mai slab ca un i5 6600 fara K in jocuri. Depinde cit de fanatic AMD esti. Si eu sint fan AMD, am folosit AMD-uri din 1997 pina in 2012, inca am un laptop cu AMD din 2009 pe care am pus W10 si se misca acceptabil (procesorul e un Turion RM75, are 4GB de memorie, video dedicata Radeon HD 4570, pentru filme/net isi face treaba cu brio, plus ca l-a mai frecat si nevasta vreo citeva luni vara asta cu World of Warcraft), dar momentan nu consider revenirea la AMD pe desktop sub nici o forma.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ah, in alta ordine de idei, ca sa prinzi oferta cu SSD-ul bonus trebuie' sa comanzi pina miine la 23:59, daca nu ma insel.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Deocamdata ma strang bani am in jur de 3500 de lei buget, fan amd nu sunt ca au optimizari proaste nu am avut niciodata un amd, eu am acum folosesc un laptop cu un i5 2450m sandy bridge si duce destul de bine, placa video e slaba nVIDIA gt 520mx.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Referitor la amd-urile astea nu se uzeaza ff tare condensatori pentru ca are tdi mare?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Un i5 6600k cat de tare l-ai overcloka nu cred ca poate sa ajung la tdi-ul unui amd fx 8350 sau altu stock.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

TDP breh, TDP. Nu discutam de turbo diesel pe injectie, ci de puterea termica a designului, ca sa traduc liber.Compari mere cu pere, SKylake e construit pe 14 nm si FX-8350-ul pe 32. E cu doua generatii in urma FX-ul, practic.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Unele optimizari sint extrem de bine facute la AMD, nu mai crede toate timpeniile. Buba e la chipseturi, acolo au avut de obicei probleme. Pai zi de 3500, atunci. Vrei sa iti ingramadesc un GTX 970 si un i5 6500 in bugetul asta? Cam greu de facut, dar nu imposibil. Cu DDR3 iesim mai ieftin si diferenta de performanta fata de DDR4 e ca si inexistenta (sub 2%, uneori cistiga DDR3-ul datorita latentei mai reduse, chiar). Si prinzi si oferta cu SSD-ul, ca e pacat sa o ratezi.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si spre exemplu dc o nVIDIA gtx 970 este app egala fata de un r9 390 care cand te uiti ca are 8gb si 512biti zici ca rupe in2 970-ul si totusi nu il rupe si cei mai multi prefera gtx970 pentru consum mic 140w fata de 290w.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Am rezolvat. Incredibil, dar m-am incadrat fara mari sacrificii la performanta. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375353/
P.S. Crede-ma ca nu o sa ai probleme. Eu cu i3-ul ala din 2012 si 750 Ti, chiar daca in full HD, joc fara probleme chestii noi macar pe medium. War Thunder merge parfum in ~60 fps cu VSync, mai scade pe la 30-40 foarte rar, in functie de harta, iar asta cu detaliile aproape la maxim. Armored Warfare, cu engine de Crysis 3, se misca super ok cu detaliile pe la high pe undeva, inclusiv ceva FSAA si AF. World of Tanks cu tot la maxim, 40-50 fps. World of Warships - 50-70 fps, tot la maxim.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu te uiti la gigi si biti NICIODATA. E vorba si de arhitectura, de optimizari, povesti gen MANTLE/CUDA, etc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si 970 ul dc e limitate la 3, 5vram si nu la 4096?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

NU e limitat, e cu totul alta poveste. http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-970-memory-issue-fully-explained/
De la 3.5 la 4 e un segment accesat diferit care iti pocneste una peste bot cind chiar are nevoie de memoria aia... Nimic nu te opreste sa sari in barca AMD. Uite, cam la aceiasi bani poti sa te alegi cu asa ceva - http://www.pcgarage.ro/......5-512-bit/
De citit
http://www.overclock.net/t/1565555/r9-390-vs-gtx-970-the-final-conclusion

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Bine de stiu eu eram indecis intre 970 si r9 390

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si ar fi o solutie mai buna r9 390 decat gtx 970

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

In cazul de fata, avind in vedere preturile si problema 970-ului, mai ales ca AMD-ul are 8 GB de memorie, as merge pe R9 390. Nu uita sa te misti azi si sa comanzi ca sa nu pierzi SSD-ul. Adaugi in cos alea din wishlistul dat de mine mai devreme, schimbi placa video, si nu uiti sa aplici codul la checkout ca sa primesti oleaca de reducere suplimentara (vreo 30-40 RON cred, dar ii primesti, nu ii dai...).

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ms de sfat legat de procesor varianta fara k ca si performante e egala cu cea cu k excluzand oc ul? Banuiesc ca daca are 91 w si frecventa stock mai mare e un pic mai bun? Daca e nevoie ii pun i7 6700?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Stai breh calm, e acelasi procesor cu frecventa stock mai mare. Ti-am zis, diferenta in jocuri e marginala. Ti-am dat si linkuri sa vezi ca nu vorbesc dupa pareri de la coltul blocului gen TabFury si altii. Ia i5 6500 si R9 390, te incadrezi in buget si nu o sa ai probleme gen vai nu merge nu-stiu-ce-joc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de ssd, trebuie sa scot cache ul de pe el asa am auzit ca altfel se strica? Cum fac asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu neaparat. Sint destule programe care fac optimizarea pentru SSD sau tutoriale. Parca eu am scos cu softul de la SanDisk, nu mai stiu. Sau in ala am vazut confirmarea ca era disabled, il scosesem manual inca de la inceput. Am SSD din 2012, nu mai stiu exact. Mi-am facut atunci setarile, si sanatate. Chit ca SSD-ul de atunci l-am inlocuit in garantie si am facut si upgrade la W10 intre timp, de setari nu m-am mai atins.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Salut, am ajuns la partea in care trebuie sa aleg hardisk-ul, are rost sa iau un hybrid in loc de hardisk normal daca am ssd? Si la ala trebuie oprit cache-ul?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ia un hard normal cu macar 3 ani garantie. Toshiba sint galagioase dar se misca foarte bine. Western... cum ai noroc. Am luat WD cu 5 ani garantie si a crapat in citeva ore.
P.S. De la garaj? Nu uita de cuponul meu de reducere! 92WQ7UMX

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok,mersi o sa iau segeate.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Se mai gaseste vreun Seagate cu 3 ani garantie? In fine, intrucit nu te-ai miscat sa iei sistemul inca, uite ce am pus la punct cu cele mai bune oferte actuale pentru un alt utilizator TPU in bugetul de ~3200 - poate te inspiri - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1397283/

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Intre hyperx 8gb ddr3 1866mhz cl9 si hyperx ddr4 2133mhz cl13 care e mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai bun e ala care e mai mult. Diferenta de performanta intre DDR3 si DDR4 asupra sistemului per total e sub 5% indiferent de scenariu, iar uneori se intimpla sa cistige DDR3-ul chiar. In principiu, mergi pe solutia procesor+pb+memorie care e mai ieftina daca nu ai buget nelimitat. Daca bugetul e mai generos, mergi pe 4 ca e mai rece si teoretic poti sa o forjezi mai mult, chiar daca ce ziceam mai sus ramine valabil.