| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vrea sa achizitionez un i5 6600k ce cooler mi-ati recomanda pentru pc sa nu depasesca 150 de lei de preferat sa fie intre 80-120 de lei? Pana la ce frecventa merge overclockat stabil?

178 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai citeste panarama de mai sus de 5 ori si vezi daca intelegi ceva. Ramul e ca procesoarele, doar ca nu e blocat - aceleasi cipuri sint testate si primesc rating de viteza/latenta in functie de stabilitate dar si in functie de cerere uneori. Daca ai DDR4 (nu 3!) la 1866, ala o sa mearga bine-mersi si la 1600, si la 2133 sau poate chiar 2400 - mai mult. In cazul frecventei mai mici, vei putea folosi si voltaje si latente mai mici, iar in cazul doi, va trebui sa maresti voltajul pentru a fi stabile. Depinde, de la 1866 la 2133 e posibil sa nu ai nevoie de crescut voltajul, doar latentele probabil. Asta e treaba care mai mult se testeaza practic, nu se discuta teoretic. Uneori aceeasi placa de baza poate sa se comporte diferit cu memoria de la un update de bios la altul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si intre 16gb ddr3 1866 cl 9 si ddr4 2133mhz cl14 care e mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ah, da, DDR3 1866, corect. Mai bun e ala care e mai mult. laughing
Diferenta intre ele ca performanta, per total, e sub 2%.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

M am lamurit, Legat de gtx 970 intre jetstream si amp extreme core edition 4gb care dintreele e mai buna, banuiesc ca zotac amp ca are memory speed 7200 fata de 7000 si banda de latime 230 fata de 224 si tdp 175w mai mare? Ce parere ai?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nici una, ti-am zis de ce nu 970. Mai buna e aia care are garantia mai lunga, ca oricum poti sa ii faci overclock.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok, si eu daca fac configuratia la pc garage cu serviciu de asamblare o sa am garantie pe piese sau o sa mi puna un sigiliu la carcasa si garantie 2ani?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Conteaza asa mult core clock, eu pe laptop pe gt 520mx am core clock 900 si cand ii fac oc la 1100 nu se observa diferenta tot are frizuri nenorocite in gta v cand merge ma lovesc de o masina scade fps pe la22 si se creeaza ditamai lagu.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

LOl, o sa iti trimita cosmelia asamblata plus gasca de cutii si ambalaje goale, garantia pe componente. Dar e mai distractiv sa le montezi tu. Lasa laptopurile, pe laptop nu joci jocuri, punct. Core clock-ul conteaza, dar oricum astea de la nVIDIA ultimele cu clock dinamic. Inca de pe la seria 600, daca nu ma insel. De multe ori te vei juca cu GPU-ul la 40-50% din frecventa maxima, fiindca nu va avea nevoie de mai mult.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de produsele Asus de ce ai tu impresia ca sunt proaste, alti au impresie buna?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu am impresia, stiu ce vorbesc. Altii aia care au impresie buna sint ca imbecilii orbi care dau ratinguri bune porcariei de monitor pe care mi-am luat-o din cauza ratingului ca sa imi dau palme dupa aia. Placile de baza Asus low-end - dezastru. Laptopurile, in special alea low-end - catastrofe, cu unele exceptii, desigur. Unitatile optice - muci (am schimbat vreo 3 DVD writere, nu vorbesc din auzite). Placile video - de la agonie la extaz, multe modele bune in proportie de 90% si cu cate o eroare fatala de design exact unde nu ar trebui (placi cu racire ireprosabila pe GPU si memorii, dar cu VRM-ul lasat de-aiurea fara nici un ventilator ca sa ajunga la 120 de grade). Si ar mai fi destule...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

La sursa mie ca o sa ma incurc cu conectorii aceea daca ar fi sa fac asamblare.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si varianta msi ar fi ok in privinta racire, cum sunt alea de la Asushttp://www.cel.ro/......-256bit-l/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu ai ce sa incurci. Plus ca ai manuale la toate alea si tone de tutoriale pe YT. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cauti teste si vezi care e cel mai bine racita si care se descurca mai bine cu oc-ul. Stiu ca astea de la MSI erau racite bine, plus ca au soft de monitorizare/oc foarte misto. Da' parca stabilisem ca 970-ul nu e ok... in alta ordine de idei, aveau reduceri sanatoase la Altex azi. Ca BF, ceva.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

OK, am mai auzit pe uni de comentau pe garage de Asus strix gtx 970 directcu ca are o racire slaba fata de alte editii si ajunge la 95 de grade in furmark.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ar avea sa mi se intampine vreo dificultate in montare ( ca nu se potriveste placa de baza in carcasa) sau chesti din astea? Dupa montare pana sa instalez windowsul trebuie piesele setate in placa de baza (Bios) cum ar fi procesorul ramul placa video?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa, una e sa se incalzeasca in benchmarkuri, si alta sa ajunga VRM-ul la 120 de grade pe frecvente stock cind te joci ceva si sa intre monitorul in standby cum imi facea mie X1950 Pro-ul. Frumusetea asta, mai exact - http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121031 - daca te uiti un pic o sa vezi ca in capat unde e VRM-ul are din parti racire. Nici macar un radiator amarit.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

LEgat de placile gigabytes cu windforce x3 cum ar fi gtx 970 g1 gaming ce parere ai? cei de la garage zic ca e ff buna racirea fata de Asus/msi?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa parieristii aia, vezi teste pe la Tomshardware si alte site-uri din afara, cind iau aia si testeaza 7-8-10 placi pe acelasi sistem, in aceleasi conditii, e una, si alta e cind isi dau cu parerea care mai de care, fiecare cu carcasa lui, cu temperatura ambianta samd. Pina la urma daca are 3 ani garantie si nu face nazuri la un pic de oc, toate bune. Eu la 750 Ti am setat manual ventilatorul la 40% ca mai putin nu se poate si asa sta pina o sa crape. Nu o aud in mod deosebit, de vreo 60-65 de grade nu prea trece, deci toate bune si frumoase. Windforce-ul e eficient dar ai nevoie de carcasa mare si face tambalau. Plus citiva W consumati in plus fara mare rost.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de sursa am auzit ca pentru gtx 970 trebuie sa aiba la rail minim 28A, am vazut ca are mai multi conectori 12v+ unu de 30A altu de 24A, am cum sa nimar pe ala de 24 cand conectez la placa video si sa nu mearga? Sau sa se arda sursa. Daca se arde sursa se prajesc toate componentele? Uni imi spun ca se arde tot sistemul alti zic ca nu are cum pentru nu are dc numai merge sursa.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Povesti... Sursa are protectie, ca de aia nu iti iei Deluxe. In cel mai rau caz, se inchide sistemul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Lol, la eMAG cea mai vanduta sursa e inteltechlaughing

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ma gandesc sa iau componenetele din mai multe parti, cum ar fi la eMAG e problema ca ramu e cu 1milion mai scump ca la pc garage acelasi tip, iar placa video e mai scumpa la pc garage cu 100, iar coolere nu au pentru 1151 la eMAG.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ha, ha. Fa-ti breh temele. 1151/1150/775, etc... se potrivesc toate. Eu am pe 1150 coolerul pe care il cumparasem in 2009 pentru AMD pe AM2. Avea adaptor pentru Intel, 775 pe atunci. Merge bine-mersi pe 1150, o sa mearga si pe 1151... ca ventilatorul ala japonez oricum o sa moara dupa ce mor eu. Si nu am nici o boala incurabila, ma simt foarte bine, sint donator de sange, ai prins ideea. happy
Daca vrei ieftin dintr-un singur loc, atunci arunca cu ochiul si la Vexio si MediaDot. Ambele sint magazine mai mici, dar foarte serioase. Am avut treburi cu ambele, la MD am avut si de rezolvat o garantie cu WD-ul ala de imi crapase dupa citeva ore, toate bune si frumoase. Profi oamenii.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Asa si pe YT cele mai vizualizate clipuri cu romani/romance sint cu de-alde Inna si alte tirf...artiste. De obicei produsele cele mai vindute de pe site-urile de IT sint alea pe care trebuie' sa le eviti. Cred ca garaju' nu a vindut nici o sursa ca a mea inca, desi procesoare high-end vind binisor.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Daca ar fi sa fac oc la un procesor sau o placa video cam care ar fi limita de temperatura in full load din care sa ma opresc de oc? Ma gandesc si la varianta unui i7 4790k tinand cont ca e egal ca un i7 6700k poate mici dif de performanta iar o placa de baza z97 e 350 400 de lei fata de z170 550 600.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Pai erai la i5, acum ai ajuns la i7? Clar, tu nu iti cumperi nimic in viitorul previzibil... sau iei un rahat de-ala gata asamblat din Carefour.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cum asa? Nu eram la i7 6700? O data eram la i5 6600k. Daca iau un dala gata facut, il iau ca sa l arunc pe fereastra. Dar sunt mai nehotarat ca am mai multe variante.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

In alta ordine de idei ar fi si un i5 4690k care e peste 6500 aproape cat un 6600k, doar ca economisesc 400 de lei fata de un 6600k.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ete nah, uita-te intii in portofel si dupa aia vezi. Daca nu faci randari/proiectare, nu are sens sa iei i7 ca sa te joci, mai ales daca iei unul deblocat. Mie de exemplu imi cam face cu ochiul i7 6700 simplu ca are TDP-ul cit i3-ul pe care il am acum, si pe ala chiar o sa il tin 5 ani pe putin daca e. Bine, si eu sint in dubii ca tine si in special avind in vedere ca am (foarte multe) alte cheltuieli, upgrade-ul e undeva prin coada. E suficient sa stiu ca, in caz de imi crapa placa de baza (slabe sanse), am pus deoparte un leu ca sa fac upgrade fortat. happy