| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vrea sa achizitionez un i5 6600k ce cooler mi-ati recomanda pentru pc sa nu depasesca 150 de lei de preferat sa fie intre 80-120 de lei? Pana la ce frecventa merge overclockat stabil?

178 răspunsuri:
| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si in mod normal n ar trebui sa castige ddr4 ca are frecventa mai mare, ar fi o idee sa iau ddr3 la freceventa 1866 cl cat mai mic pentru ca ddr4 are cl mare si sa cresc frecventa ramului la 2133 2400mhz, legat de procesor daca el suporta, procesor daca el suporta official maxim 2133 va merge cu ram de 2400?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu ar trebui sa cistige, fiindca are latenta mult mai mare. Procesorul daca duce 2133, 2133 o sa mearga ala de 2400. Mai depinde si de chipset.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai asa si ddr2 ul are latenta. 3 4 si frecventa 500mhz. Eu ma gandesc sa aiba frecventa cat mai mare si, latenta cat mai mica latenta pe al2 lea plan de idei. Si daca procesorul nu duce frecventa care o am eu la ram se va face ecrqnul ca e instabil si va trebuii sa setez o valoare mai mica din placa de baza?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Varamiu care a facut cv in it imi spune ca 8gb ddr3 2133mhz e mai bun ca 16gb ddr3 1333 sau 1600, .nu stiu in ce, masura e adevarat in ce sustine el.

| bogdan12321132231 explică:

M-am lamurit, si ce memorie mi-ai recomanda in placute de cate 4gb, ca se miste si sa se incarce mai repede ramul cand deschid ceva mai baban?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cit ram? Diferenta intre cel mai lent si cel mai rapid ram o sa o vezi doar in benchmarkuri, daca totul functioneaza ok. Vrei sa se incarce repede, musai SSD sau macar hibrid. Ia cea mai ieftina memorie cu garantia pe viata, kit de 2X4 daca vrei doar 8 gb, si cu asta basta. Pina la urma ce sistem iti faci si de unde? Si mai ales, CIND? Nu de alta, dar iti recomand degeaba daca iei la Craciun.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

12gb consider.ca sunt arhisuficient, vreau sa l achizitionez in urmatoarele 2 3luni eu ma interesez pentru ca no sa pot atunci pe loc sa ma interesez, buget o s-a cam 5000 de lei ma gandesc la un i7 6700 pentru ca e sensibil mai bun chiar si decat un i5 6600, m am hotarat sa merg pe zotac amp extrem core edition varianta de top a gtx970, n am sa aleg.390 din cauza tdpului, procesor mai vechi, ca in full hd 4gb sunt suficienti, placa de baza Asus b150 ddr3, am decis sa iau hybrid de 1tb din cauza ca ssd ul se buseste usor si spatiul e redus, no sa pot instala aplicatii pe ssd decat os, diferenta. mica intre ssd si hybrid, iar daca am apps instalate pe un hdd n am facut.nik sicand copiez o sa copiez.pe hard nu ssd si avantajele depierd.doar la butare si comunicare aplicati, ram 3x4 hyperx ddr3 1866mhz, sursa brinze 650w 300lei, completari?

| bogdan12321132231 explică (pentru bogdan12321132231):

Imi cer scuze ca mai scriucu greseli sunt de pe telefon.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

3 rami, papa dual channel. In 5000 faci sistem ca lumea pe DDR4. 390-ul nu maninca dublu fata de 970, asa ca e nefondata teama. Placa de baza Asus low-end - rahat. 970... problema cu ultimii 500 MB de memorie video. Hibrid de 1 TB zici ca ar fi spatios? Damn, am avut primul hard de 1 TB prin 2009 si inca de atunci mi se parea putin. SSD 120 + hard = love, si e mai bine ca un hibrid de pe care o sa citeasca/scrie toate aplicatiile de-alandala. Ca o paranteza, am W10 Pro si ceva programe instalate pe el, imi ocupa cam 45 GB. Steamul instalat pe hard, pe prima partitie, se misca foarte ok. Oricum, noi discutam povesti aici, in 3 luni se pot intimpla multe.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Da, daca pun una de 8 si una de 4 e bine? Sau trebuie 2 de 8? Am vazut in benchmarkuri ca 970 ul s-ar descurca un pic mai bine ca 390 in, 1400p nu stiu ce sa cred.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Tu pe ssd bagi doar os si drivere sau si celelalte programe,. legat de Asus am vazut ca mlt lume are parere buna de acest brand.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Doua identice. 1400P cred ca e un pic cam mult pentru ambele daca vrei detalii la maxim. 1080p cel mai bine la configuratia asta.
Pe SSD bag OS, drivere, utilitare si programe folosite frecvent, mai putin jocurile, in principiu.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si desktopul download si documente le ai mutate pe partitia d? Legat de un laptop Samsung care il am are i5 2450m 6gb dd3 1333mhz nVIDIA gt 520mx hdd 1tb 5400rpm e mai vechi are 3ani. Am w10. Pro x64pe el si am luat un program de defragmentare si optimizare, l am defragmentat si optimizat mi a mutat fisierele de boot pe, parteaai rapida a hdd ului, am dat la msconfig boot 4threads, am bifat no guid. Si am obtinut un boot de 25 secunde maxim fata de 1minut inainte si cand dau restart tot 1minut imi, ia, iar cand dau shut down si dupa pornesc 25 sec. Poate sa efecteze acel boot hdd ul sau placa de baza tinand cont ca e un hard din 1900 toamna cu 5400rpm? Stiu ca ssd ul e mult mai rapid de 20sec cam 7 sec.

| bogdan12321132231 explică:

Imi spusese un coleg ca daca umblu la timpu de bootare ia foc laptopu ori eu n am facut asa ceva. Legat de 390 si 970 pe un site imi spune ca 390 are 114 % pe watch dogs iar de edotia aia 122% ceea ce ar insemna ca 970 e mai bun cu 7 8 % fata de 390 e adevarat?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu inseamna nimic, inseamna ca e mai rapid intr-un anume joc, in anume conditii. Benchuri ca lumea la zi ai la TOmshardware, acolo centralizeaza foarte bine ce si cum.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si mai buna e 390? Eu m am gandit din cauza ca am gasit un magazin forit unde sunt mai ieftine preturile ies cam cu 300 de lei fata de garage per total si nu au 390 in stoc au doar 390x care m a depaseste la buget e 2000 de lei, ca si per total e mai buna g1 gaming 390 fata de zotac amp extrem core edition care o varianta de top gtx 970?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Uite un wishlist, sa-mi spui daca e ok.http://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/497/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Hai breh, lasa bancurile. Azi nu imi plac bancurile nici bune nici rele, ca ma supara o masea. i5 6600+16 GB DDR4+GTX 970, componente de calitate iesi tot pe acolo ca pret, insa cu garantii mai lungi si scule ca lumea, nu petarde de-alde Intertech, lol. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375153/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Si forit de cind sint pe piata si mai ales pe ce filiera aduc produsele? Asa si eu mi-am luat scule de la unii care au dat faliment si dupa cind am avut probleme cu garantia sa vezi bataie de cap, munca de detectiv ca sa gasesc importatorul, si platit transportul in ambele sensuri pentru garantie...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de memorie are 2400mhz va merge pe placa d baza care suporta 2133mhz ma refer la acea frecventa, legat de r 9 390 ar fi mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Da, merge la frecventa mai mica si latenta de asemenea mai mica. Legat de R9 390, stai sa vedem ce mai apare pina iei tu si cum evolueaza preturile.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok, vom vedea, are cum sa mearga ramul la aceeasi frecventa si latenta ca degeaba dau 650 de lei pe ram daca nu merge cat poate ramul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Am revenit cu un alt wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1402388/ sper la varianta mai generoasa cu i7 6700 sa mi iau cand va fi, daca nu i5 6600. Nu cred ca ar apararea cv nou pana atunci decat preturile daca ar scadea ar fi bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Hai breh, lasa glumele. Serios. Daca tot iti faci wl, atunci macar citeste descrierile la ce adaugi. Ai cooler cu pasta MX-4 preaplicata si tu bagi inca un tub in wl? DVD writer pentru ca... de ce oare? Gasesti pe toate drumurile SH-uri ca si noi la doi lei. i7 6700 cu un singur batz de DDR3 pentru ca... mdah, tu stii de ce. Doua petarde de venturi de carcasa ca sa fie galagie. Cine zice ca alea sint silentioase e complet surd. Hard de doar 1 TB.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cum unu e dual chanel 2x8gb.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mdah, ia kit. Exista o sansa, foarte mica ce e drept, ca daca iei doua alandala sa nu mearga cum ar trebui in dc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ce s-a intamplat de numai e in stock r9 390? Am vazut la mai multe magazine ca sunt din ce in ce mai putine.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Probabil ca inca mai sint tantalai care viseaza la bani facuti farmind bitcoin...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de ram eu daca am 16gb dual ddr3 1866 si i5 skylake care poate sa lucreze official 2133mhz si eu dau oc la ram din placa de baza la 2600mhz, imi va rula procesorul la frecventa aia, suporta ramul frecventa mai mare decat e el? Asta ma refer in cazul unei placi z170.