| DjSony a întrebat:

Vreau sa-mi iau un pc nou, si... m-am hotarat in legatura cu toate componentele exceptand placa video... nu am un buget asa mare asa ca m-am gandit la 2:
- Sapphire ATi Radeon HD 7750, 2GB DDR3, 128 biti (pret:400 lei)
-Asus nVidia GeForce GT640, 2GB, DDR3, 128 biti (pret:470 lei)
Vreau sa-mi spuneti care dintre astea 2 ar fi mai buna pentru gaming.

Si mai vreau sa stiu daca o sursa de 500W ar fi suficient pentru urmatorul sistem:
RAM: 8GB DDR3

Video:Sapphire ATi Radeon HD 7750 2GB DDR3/128 BITI sau nVidia GeForce GT640 2GB DDR3/128 biti

Procesor:AMD A8 X4 5600K, 3, 6 Ghz, Socket FM2, Numar nuclee: 4

Hard Disk: 500 GB

Placa de baza: MSK FM2-A55M-E33,socket FM2

Cine imi raspunde la ambele 'intrebari' ii dau funda! happy
Multumesc, astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| TheBrainiac a răspuns:

Salut! Sistemul fiind AMD, este recomandat sa folosesti o placa video tot de la AMD, pentru a beneficia de tehnologia AMD Vision. Aceasta tehnologie este foarte utila cand vine vorba de jocuri. Asadar, ia 7750.
Cat despre sursa, poti sa iei una de 500 W, numai sa fii atent sa aiba eficienta 80+.
Succes!

2 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Mergi pe HD 7750 pentru ca este mai performanta, dar varianta cu GDDR5:http://bit.ly/10H1r9H
Pentru sistemul ala este suficienta o sursa de 400W de calitate: http://bit.ly/VDe5mN
In rest sistemul arata OK.

| Me2 a răspuns (pentru IulianP):

Din cate stiu nu poate face hybrid crossfire cu 7750, numai cu 6670 parca