| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca o sa-mi cumpar un modem wireless sa-l pun in locul modemului meu care nu e wireless... o sa mearga?
Am internet de la Romtelecom Clicknet!

Răspuns Câştigător
| blitzenn21 a răspuns:

Inainte de toate sa stabilim ce o sa-ti cumperi... modem cu router wireless incorporat? sau router wireless?
daca iti iei modem cu router wireless incorporat, ca sa meraga, trebuie sa-l iei de la Romtelecom. daca iti cumperi un router wireless de oriunde altundeva, trebuie legat la modemul pe care il ai deja, si o sa-ti functioneze net'ul wireless.

ca si o concluzie, nu poti renunta la modemul pe care il ai acum daca nu-ti iei altul direct de la Romtelecom.

| Stufii a răspuns (pentru blitzenn21):

Cu siguranta nu o sa-l cumpar de la Romtelecom, de aceea am pus intrebarea! O sa-mi cumpar un router de la flanco, altex... Ma intereseaza doar daca o sa functioneze (indiferent daca trebuie sa-l conectez la modemul actual)!?

| blitzenn21 a răspuns (pentru Stufii):

O sa functioneze legat la modem-ul actual.

3 răspunsuri:
| TelekomRO a răspuns:

Nu toate modem-urile sunt compatibile cu o conexiune de la Romtelecom (depinde specific de tehnologia pe care aveti instalat serviciul). De asemenea, va rugam sa aveti in vedere ca daca detineti un router propriu, colegii nostri nu vor putea verifica sau oferi suport specific daca veti avea sesizari. De aceea va recomandam modemurile din oferta companiei. Daca insa va decideti sa achizitionati un router din alta sursa, va recomandam sa va consultati inainte cu un specialist prin apel telefonic la numarul de Asistenta PC - tarifele pentru acest apel le aveti aici: http://www.romtelecom.ro/asistenta/asistenta-0903903903