| AndreiSaigo a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu daca sursa Corsair VS450 de 450W este destul de puternica pentru urmatorul sistem:
-Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
-Placa de baza GIGABYTE GA-B85-HD3
-Placa video Sapphire Radeon R7 240 WITH BOOST 1GB DDR5 128-bit
-Procesor Intel Core i5 4460 3. 2GHz
-Memorie HyperX Savage 8GB DDR3 1600MHz CL9
-SSD Kingston HyperX FURY 120GB SATA-III 2.5 inch

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

Tine fara problem, dar de ce alegi sa pui o placa video asa slaba langa un processor asa puternic? unde mai e echilibrul?

| AndreiSaigo explică (pentru vidii):

Faza este ca eu am deja placa asta video si restul componentelor dar am nevoie doar de procesor(acum am un procesor Intel pentium G3460).Ma gandeam ce sa imi cumpar mai intai, o placa video buna sau un procesor bun.

| vidii a răspuns (pentru AndreiSaigo):

Daca ai de gand sa schimbi placa video cu una puternica, iti recomand ca prima data sa pui o sursa mai puternica din prima (asta in caz ca nu ai deja acel vs450 de la corsair). Apoi o placa video puternica, aia face toata treaba in gaming si la urma procesorul

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E o sursa conceputa pentru pc cu prestatii nu foarte mari.
eu nu as pune sursa aceasta.
la ceea ce ai scris alege una de 600

| Nicu999 a răspuns:

O sursa de 500w ar fi mai indicata la ce componente ai tu dar si aceasta de 450w este suficienta