| SexZor a întrebat:

Salutare!

Acum ceva vreme a inceput calculatorul sa-mi faca,, figuri". Ingheata imaginea brusc.Am pus un cooler la placa video pentru ca ajungea la 60 de grade in idle. O vreme nu a mai inghetat imaginea dar apoi a revenit problema. L-am curatat de praf, am schimbat pasta la procesor si tot nu vrea sa-si revina.Nu stiu ce sa-i mai fac. Dati-mi un sfat daca ati patit asa ceva sau aveti idee despre ce e vorba.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Hai frate și un cooler "suplimentar" cât consuma, 2 Watt maxim.
Problemele ar fi: procesorul se supraîncălzește, chiar dacă ai schimbat pasta e posibil sa nu fi montat cooler-ul bine, însă uzual ar intra în protecție și s-ar închide pc-ul
Placa video, însa de obicei da BSOD când se încălzește.
Memoriile - sunt sursa de blue screen când au probleme.
HDD-ul, nu cred ca e cazul, însa verifica cu HD Tune sa nu ai bad sectors.
Sursa - eu cred ca asta e problema

Solutii:
Vezi temperatura procesorului. O monitorizezi cu Aida64, iar ca sa îl forțezi folosești Prime95, dacă se blochează ai 2 probleme: ori se încălzește prea tare, ori e instabil datorita voltaje setate aiurea. Daca nu se întâmplă nimic treci mai departe.
Placa video - O soliciți cu Furmark sa vezi ce se întâmplă. blocaj, BSOD, artefacte.
Memoriile - doar sa le scanezi de erori, sau sa le testezi pe rând. Scanarea se face cu MemScan din DOS
HDD-ul - cu HD Tune, verifice de bad-uri și te uiți la SMART sa nu fie nimic cu rosu sau galben.
Sursa - dacă toate celelalte teste au ieșit bine, pornești Prime95 și Furmark în același timp. Daca se blochează/restart/BSOD e e de vina. Prea slaba.

19 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Ingheata imaginea brusc cand [fac ceva].
Vezi daca [fac ceva] nu depaseste resursele sistemului

Ingheata imaginea brusc cand vrea ea.
E din componente, trebuie testate individual si vezi unde e problema. Scoate cate o placuta RAM daca ai 2 si vezi daca e de acolo buba, imposibil sa fie cu probleme ambele.
Sursa e cam micuta de 400, ia 500 cand se arde, mai ales ca ai si cooler suplimentar.

Răspuns utilizator avertizat
| trolololo a răspuns (pentru SexZor):

Am greșit eu : Programul pentru testarea memoriilor RAM se numește Memtest86+

Răspuns utilizator avertizat
| finu25 a răspuns (pentru SexZor):

Sall am si eu acceasi problema la calculator am 3gb rami dd2 placa video de 1gb geforce gt520 procesor Intel dual core e5200 si sursa de 420 de watt si mai aveam si 2 ventilatoare bagate dar le-am scos.

| finu25 a răspuns (pentru SexZor):

Cine ma poate ajuta si pe mine aceeasi problema pe id- finu.boss

Răspuns utilizator avertizat
| trolololo a răspuns (pentru CataC):

Hai frate și un cooler "suplimentar" cât consuma, 2 Watt maxim.
Problemele ar fi: procesorul se supraîncălzește, chiar dacă ai schimbat pasta e posibil sa nu fi montat cooler-ul bine, însă uzual ar intra în protecție și s-ar închide pc-ul
Placa video, însa de obicei da BSOD când se încălzește.
Memoriile - sunt sursa de blue screen când au probleme.
HDD-ul, nu cred ca e cazul, însa verifica cu HD Tune sa nu ai bad sectors.
Sursa - eu cred ca asta e problema

Solutii:
Vezi temperatura procesorului. O monitorizezi cu Aida64, iar ca sa îl forțezi folosești Prime95, dacă se blochează ai 2 probleme: ori se încălzește prea tare, ori e instabil datorita voltaje setate aiurea. Daca nu se întâmplă nimic treci mai departe.
Placa video - O soliciți cu Furmark sa vezi ce se întâmplă. blocaj, BSOD, artefacte.
Memoriile - doar sa le scanezi de erori, sau sa le testezi pe rând. Scanarea se face cu MemScan din DOS
HDD-ul - cu HD Tune, verifice de bad-uri și te uiți la SMART sa nu fie nimic cu rosu sau galben.
Sursa - dacă toate celelalte teste au ieșit bine, pornești Prime95 și Furmark în același timp. Daca se blochează/restart/BSOD e e de vina. Prea slaba.

| deavolu a răspuns:

Pune unitatea sa stea pedeoparte cu coolerul in sus si vezi daca mai face daca nu
inseamna ca nu tie prins bine culerul sau are picioare rupte
eu am patit exact
si acum imi merge perfect

Răspuns utilizator avertizat
| deavolu a răspuns (pentru SexZor):

Procesor

Răspuns utilizator avertizat
| deavolu a răspuns (pentru SexZor):

Poate sa fie uita-te pe net ce sursa ai si daca nu e prea slaba pentru ce calk ai tu
mai ales daca ai shimbat placa video si ai pus si cooler pe el

Răspuns utilizator avertizat
| deavolu a răspuns (pentru SexZor):

Cu placere

| uNICKu a răspuns (pentru SexZor):

Totusi,nu e sursa un cooler nu "mananca" prea multi watti ex:o placa de baze cu processor dual core de 2. 4ghz si cu placa video onboard si 2 gb DDR "mananca" in jur de 170 de watti hardul si CD-ROM-ul undeva la 40w, sistemul de racacire (coolerul, procesorului, si al sursei) 30w masurat de min... sursa ta de 400w e mai mult decat sufucient

Răspuns utilizator avertizat
| uNICKu a răspuns:

Inseamna ca cooler-ul de la placa video nu face fata,totusi ar fi o idee sa verifici si ram-ii, mai scoti din placute sau le schimbi de la un prieten pentru cateva min, sa le testezi

Răspuns utilizator avertizat
| Farcasa a răspuns:

Schimba procesorul si eventual mai adauga 1 giga memorie...dar in primul rind procesorul este esential!