| AndreiDeyu2004 a întrebat:

Salutari. Sunt normale temperaturile astea la laptop? Acum 3 saptamani mi-am schimbat pasta si mi-am curatat laptop-ul de praf. Cu 23 de grade in casa aveam 38 de grade pe placa video in idle si 42 de grade cand ma jucam SAMP. Acum cu aceeasi temperatura in casa am 41-42 de grade pe placa video in idle si 45 de grade cand ma joc SAMP. Am cooler, am verificat sa vad daca am iar praf si nu am deloc praf. Sunt normale temperaturile?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt temperaturi ok! raportat la placile actuale GPU
si chiar si temperatura CPU este in regula (pe care ai mentionat-o mai jos ca fiind cu 2 grade mai sus decat cea de la GPU)
placile video de exemplu in laptopurile de gaming ajung cand sunt in load maxim la peste 80 de grade Cwinking

| NLS a răspuns:

Pentru un laptop cu procesor slab, sunt temperaturi mari sau foarte mari.
Pentru un procesor i9 sau Ryzen9, si placa video RTX 4060, sunt temperaturi extrem de mici, acelea ajung la 95 grade fara probleme, dar si racirea e cu totul alta.
Racirea laptopului tau nu ar rezista la acele temperaturi.

Diferenta dintre vechea temperatura si noua temperatura poate veni din:

-tipul si marca pastei (posibil inainte a avut o pasta mai calitativa).
-cantitatea aplicata (daca stratul e prea gros, e rau. Daca e prea sutire, poate fi si mai rau)

| KovacsB a răspuns:

Fara sa specifici marca laptopului, tipul de procesor si placa video ma face sa cred ca tu nu esti normal.

| Mihai0101 a răspuns:

In general leptopurile au temperaturi mai mari dar pentru leptopul tau sunt ok! Temperatura procesorului nu ai mentionato ai uitat si aceea este importanta

| AndreiDeyu2004 explică (pentru Mihai0101):

Tot pe acolo e (cu 2 grade mai mare decat placa video)

| Mihai0101 a răspuns (pentru AndreiDeyu2004):

Sunt foarte bune teperaturile multe laptopuri au pe procesor in sarcina 90/95C sau mai mult chiar