| Neimportant123 a întrebat:

Salutare!
Am cumparat 5 GB de rami(o placuta de 2 GB si 3 placute de cate 1GB) si i-am bagat in calculator.
mi-am reinstalat windows-ul meu 7 pe 32bit cu windows 7 pe 64 bit ca sa imi citeasca mai mult de 3 GB rami
Cand intru in My computer si intru la Properties imi scrie:
Installed memory (RAM): 5.00 GB (4.00 GB usable).
Si nu inteleg de ce, uitati si o poza ca sa nu credeti ca am windows pe 32 bit ( http://imgur.com/Di6NTuq )
In bios nu am optiunea "memory remapping"

Daca stie cineva cum pot rezolva sau de unde pot downloada un windows care sa imi citeasca toti ramii va rog lasati un comentariu, ofer funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentiumul 4 bate unele dual core-uri din zilele de astazi, deci nu e mare problema. In legatura cu intrebarea, problema ar fi ca relatia dintre memorie RAM si procesor nu prea e asa buna. S-ar putea pur si simplu procesorul tau sa nu suporte mai multa memorie RAM, dar s-ar putea si sa aiba pinii indoiti (e destul de vechi si e posibil sa fie asta problema). Eu zic totusi sa te multumesti cu 4GB RAM pentru ca nu prea ai simti o diferenta foarte mare fata de 5GB happy.

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Cat ai dat pe acele placute?
Le poti returna?
TU AI INVESTIT IN RAHATU ALA?

Cat ai dat pe rami iti cumparai un pc second hand cu procesor core 2 duo e8400 si 4gb ram...

| Neimportant123 explică (pentru CPAElites):

Am dat 10 lei de la un prieten nu e cine stie ce investitie...
Si de ce sa imi iau un pc cu aceleasi componente pe care deja le am

| CPAElites a răspuns (pentru Neimportant123):

Cum ma cu aceleasi componente?
Serios? PC-ul tau are procesor pentium 4 de acum 11 ani!
Daca cumperi alt procesor sau pc ai sa vezi o diferenta de performanta imensa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CPAElites):

Pentiumul 4 bate unele dual core-uri din zilele de astazi, deci nu e mare problema. In legatura cu intrebarea, problema ar fi ca relatia dintre memorie RAM si procesor nu prea e asa buna. S-ar putea pur si simplu procesorul tau sa nu suporte mai multa memorie RAM, dar s-ar putea si sa aiba pinii indoiti (e destul de vechi si e posibil sa fie asta problema). Eu zic totusi sa te multumesti cu 4GB RAM pentru ca nu prea ai simti o diferenta foarte mare fata de 5GB happy.

| MarianVio a răspuns:

Deschizi casuta de run> msconfig> boot> advanced option> bifezi "maximum memori" si introduci valoarea "5120" dupa debifezi optiunea "maximum memori" si repornesti windowsul! Daca nu merge asa verifica daca placa ta video foloseste din memoria ta ram. Sper ca te-am ajutat, bafta!