| Sibiescu_Ionut_1993 a întrebat:

Salutare,am o sursa de pc mai veche pe care am găsit-o și nu mai pornea.Cand am desfacut-o am văzut un condensator de 200v și 330uF umflat.L-am desfăcut și nu găsesc decât de 200v și 470uf și 200v și 220uf. Pe care sa îl pun?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Schimba-le pe amandoua, cu altele noi, de 470uF/200V, daca incap. Trebuie sa fie identice, sa se formeze tensiune egala pe cele doua.
Cu doar 220uF nu se face filtraj suficient.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! pune ăla de 200 volti la 220 micro farazi, dar sa stii ca plăcile de calculatoare nu sunt la fel cu șasiele din televizoare acolo poti schimba cu usurință condensatoare in televizor că șasiul permite, dar la calculator se va exfolia din cauza pistolului de lipit care nu permite lipirea si dezlipirea pieselor cu usurință, cel mai bine il duci la un atelier de reparat calculatoare acolo ei au tehnologie avansata stații de lipit si piese originale si nu cred ca costa mai mult de 50/60 lei o reparatie.

| Sibiescu_Ionut_1993 explică:

Am rezolvat, am găsit un condensator identic cu celalalt. Mulțumesc pentru ajutor.