| Soare_Teodor_Cristian_1970 a întrebat:

Am si eu 4 intrebari.Intai sa va spun despre ce este vorba.
Am o sursa de P.C ATX 450W care vreau sa o repar pentru ca intr-o zi s-a ars.In sursa am gasit un condensator de 470uF 200V pe parte de inalta tensiune care era umflat, dar l-am inlocuit cu unul de 660uF 200V. Dupa ce am schimbat acest condensator am constatat ca in fata lui(mai precizez ca erau 2 cond.)se afla o punte redresoare si am decis sa verific continuitatea diodelor(4) doua "piuiau"la aparat iar doua nu.
Acum intrebarile:
1.Are ceva daca un condensator este mai mare ca celalalt?
2.Cum as putea sa verfic cele 4 diode?
3.Ce valoare au diodele?
4.De unde pot sa iau diodele?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1-2-3-4
O sursa de aia de care ai tu e 50 lei cel mai probabil
2. Strange 150 lei sau mai mult, ia o sursa calumea, si... nu mai repara, ca nu merita.