| Valentin100 a întrebat:

Salutare comunitate, am urmatoarea problema:

Uneori cand aprind PC-ul, nu imi porneste monitorul, adica la monitor se aprinde led-ul portocaliu(nu albastru cum ar trebui)

Ca solutie scot cablul de alimentare din sursa, il introduc imediat la loc si atunci PC-ul porneste normal(pleaca si monitorul)
Acum solutie pare simpla, cred ca sursa e de vina, dar din cate imi aduc aminte si cu o alta sursa facea la fel.(e drept era o placa de baza identica iar ambele surse sunt vechi, deci o fi posibil ca ambele surse sa fie cu probleme - desi nu sunt sigur)
As putea sa cumpar o sursa noua, dar as prefera cateva pareri inainte, totusi de ce cand scot cablul de alimentare problema cu monitorul se rezolva...o fi ceva cu condensatorii de la sursa, nu stiu...

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Cred ca placa video e problema nu sursa, ca daca era sursa nu ar fi pornit nici unitatea

| Valentin100 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Inteleg, dar de ce cand scot cablul de alimentare monitorul se aprinde si deci merge si placa video? ...ma gandesc ca daca ar fi placa video de vina, nu ar avea legatura cu scoaterea cablului de alimentare din sursa...

| Andri123 a răspuns:

Cred Ca cablul de alimentare nu transmite energia pentru alimentare, de la sursa nu e ca se aprinde, placa video Nu, as zice placa de baza dar (40).Dacă ai garantie îl poți trimite

| Valentin100 explică (pentru Andri123):

Mersi de raspuns, dar nu prea l-am inteles; am uitat sa precizez, nu stiu daca are mare importanta, dar monitorul se alimenteaza direct din priza; te referi cumva ca placa de baza ar fi problema, dar cu o probabilitate de 40%; dupa parerea mea e foarte important aspectul ca scot cablul de alimentare din sursa si apoi il introduc imediat inapoi si merge

| Valentin100 explică:

Am uitat sa precizez ca monitorul se alimenteaza direct din priza si placa video nu e onboard, e radeon HD5450 iar procesorul e athlon 64 X2 dual core 4800+ socket 939

| Valentin100 explică (pentru Valentin100):

Cred ca sursa a fost de vina, am schimbat sursa si totul e ok de cateva zile...imi dau funda singur!