| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, cum pot face ca o aplicație sa fie stocată in cartela SD si nu in spatiul de stocare intern? De exemplu, nu am suficienta memorie pentru o descarcare a unui joc si nu o pot muta pe cartela SD

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Https://www.makeuseof.com/tag/move-android-apps-sd-card/
setari/apps/aplicatia respectiva/storage/change

si multumesc, ca ai pus intrebarea, acum am descoperit ca se poate la mine si nu mai aveam spatiu pe internal storage :D

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai golește din cache (setări - aplicații - stocare - golire cache)

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Useless, e vorba despre un fisier de 4gb

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, aici nu ai ce face. Daca cel care a facut aplicatia nu iti da optiunea sa descarci un installer mic si dupa sa alegi unde sa fie stocat jocul nu ai cum sa fortezi GPlay sa faca asta. Nu din cate stiu eu.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Useless" ce-i aia?

... și mai incearcă (nu există magie)

| mihai69 a răspuns:

Unele telefoane nu permit mutarea / instalarea aplicațiilor pe cardul SD, indiferent de ce versiune ai la Android.
Există unele aplicații care pot forța acest lucru, dar nu funcționează pe telefoane care nu au root.
Iar dacă faci root la un device riști cam mult.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce versiune de Android ai pe telefon. Pe unele nu e lasa sa folosesti cardul sd pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

O am pe ultima (9), deci nu cred ca-i problema de asta

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultima e 10

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.makeuseof.com/tag/move-android-apps-sd-card/
setari/apps/aplicatia respectiva/storage/change

si multumesc, ca ai pus intrebarea, acum am descoperit ca se poate la mine si nu mai aveam spatiu pe internal storage :D