| Adidtzu_Adidtzu_1989 a întrebat:

Salutare,de curand mi-am schimbat laptopul cel vechi cu i3, 4gb ram, placa video nVIDIA de 1gb, etc, cu unul http://www.emag.ro/......DQV2JBBBM/
, ce am observat..ciudat asta cu i7 se misca de 4 ori mai greu,i-am facut profilul la power gear la maxim dar la fel daca dezarhivez ceva si intre timp vreau sa intri pe browser web paginile se incarca foarte greu,dupa dezarhivare ruleaza ok,,,, cum se poate un i7 sa fie mult mai slab decat i3? eMAG umbla cu cioara vopsita....ram-ul e de 4gb pe specificatii la 1600mhz dar ai mei au 700 mhz..ciudat...

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Problema este ca se tine o anumita viteza pe puterile sale:
-i7 o viteza foarte mare.
-Turbo Boost Technology 2.0 viteza mai mare la navigare
-tine mai mult bateria
-Grafica foarte buna
-Se aude destul de bine

Sunt doua lucruri ori este frecventa ori are ceva in el (Driver corupt, virusi, system defect) oricum are ceva sau nu este instalat Driverul la laptop.
Poate sa fie ceva altfel mergea foarte bine.
Mult Succes la rezolvarea problemei.

| Adidtzu_Adidtzu_1989 explică (pentru Mihail2020):

CPU
Intel Core i7 3632QM
Cores 4
Threads 8
Name Intel Core i7 3632QM
Code Name Ivy Bridge
Package Socket 988B rPGA
Technology 22nm
Specification Intel Core i7-3632QM CPU @ 2. 20GHz
Family 6
Extended Family 6
Model A
Extended Model 3A
Stepping 9
Revision E1/L1
Instructions MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, Intel 64, NX, VMX, AES, AVX
Virtualization Supported, Disabled
Hyperthreading Supported, Enabled
Bus Speed 99.8 MHz
Stock Core Speed 2200 MHz
Stock Bus Speed 100 MHz
Average Temperature 51 °C
Caches
L1 Data Cache Size 4 x 32 KBytes
L1 Instructions Cache Size 4 x 32 KBytes
L2 Unified Cache Size 4 x 256 KBytes
L3 Unified Cache Size 6144 KBytes
Core 0
Core 1
Core 2
Core 3

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Asa. Pentru inceput pot sa imi dau seama ca dupa prostia zisa cu 700 mhz clar ca nivelul de cunostinte e scazut.
ESTE IMPOSIBIL SA FIE DOAR CU 700 mhz. Simplu. Eventual in cpu-z sa iti arate 800 mhz, dar cum e ram ddr(double date rate), dublezi ce scrie acolo, si obiti valoarea reala. Si cum generatia asta nu stie decat 1333 sau 1600 mhz, nu ai cum sa ai 700. Asa ca vezi ce prostie ai vazut si pe unde.
2. Cu dezarhivarile nu are treaba ca e i7. Doar nu vroiai sa se miste mai bine pe internet de la i3 la i7. Sper ca nu pentru asta ai dat banii. Ca daca asta visai, atunci ce pot sa zic, decat proasta investitie.
3. Absolut orice pc/laptop se misca greu cand dezarhivezi. Ma rog, cand dezarhivezi fisiere mari(adesea piratate), se intampla asa, deoarece tot hdd-ul e folosit pentru dezarhivare. Si normal sa mearga greu.
5. Daca ai dat la power gear la maxim nu conteaza, deoarece daca il tii in priza si e chiar si pe balansat, tot cam asa mere.
6. Emag nu umbla cu cioara vopsita, numai ca nu pot sa iti dea o carte de cap si sa iti bage informatiile acolo happy. Ca daca s-ar putea, ar fi excelent.
So, pe final, te plangi degeaba. Daca vrei dezarhivari fara lag, cumpara un hdd extern, seteaza cache-ul de la winrar pe hdd-ul extern si fa dezarhivari daca nu vrei sa iti incentineasca laptop-ul cand navighezi pe internet. Si legat de net, cum ziceam, daca tu ai luat alt laptop pentru internet, cred ca ai stat tare mult pe ganduri cand ai cumparat laptop-ul.
end: felicitari laughing.

| Adidtzu_Adidtzu_1989 explică:

Nenea de mai jos destept de plesneste!? nu stiu ce are in el ma omule pe speecy asa mi-a aratat uite "RAM
Memory slots
Total memory slots 4
Used memory slots 1
Free memory slots 3
Memory
Type DDR3
Size 4096 MBytes
Channels # Single
DRAM Frequency 798.3 MHz
CAS# Latency (CL) 11 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 11 clocks
RAS# Precharge (tRP) 11 clocks
Cycle Time (tRAS) 28 clocks
Command Rate (CR) 1T
Physical Memory
Memory Usage 56 %
Total Physical 3.89 GB
Available Physical 1.69 GB
Total Virtual 7.77 GB
Available Virtual 5.18 GB
SPD
Number Of SPD Modules 1
Slot #1
intelegemi matale? si in al 2l-ea rand mi-am luat cu i 7 pentru viteza mai mare la export din lightroom, sau premier, nu ca sa stau nici pe facebook si nici sa ma uit la tine cum bati tasta de ciuda pe aici! am dat un exemplu ca merge mmuult mai greu decat cel cu i7 la procesul de dezarhivare!"Operating System
Windows 7 Professional 64-bit
CPU
Intel Core i7 3632QM @ 2. 20GHz 47 °C
Ivy Bridge 22nm Technology
RAM
4. 00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz (11-11-11-28)
Motherboard
ASUSTeK COMPUTER INC. K55A (SOCKET 0) 49 °C
Graphics
SyncMaster T200HD(Digital) (1366x768@59Hz)
SyncMaster (1366x768@59Hz)
Intel HD Graphics 4000 (ASUStek Computer Inc)
Storage
698GB Hitachi HGST HTS541075A9E680 (SATA) 30 °C
14GB SDHC Card (USB)
Optical Drives
TSSTcorp CDDVDW SN-208DN
BAVMHUD TIRGDYNCXIVC SCSI CdRom Device
Audio
SRS Audio Sandbox (WDM)" asta arata pe speecy, pe cpuz nu imi arata ram-ul la ce frecventa e, si da-ti cu cartea tie in cap ca te crezi buricul pamantului! daca vrei sa raspunzi o poti face frumos cum au facut ceilalti nu sa imi rozi unghiile de ciuda ca altii isi permit si tu nu!

| Adidtzu_Adidtzu_1989 explică:

Multumesc baietilor care au vb ca oamenii nu cu invidie nu cu jigniri!happy am as verific driverele desi le-am pus pe ultimile de pe siteul producatorului, daca nu resusesc am sa il scot la vanzare sa imi iau altulhappy