| Zarnițchi_Vladimir_1993 a întrebat:

Salutare imi spune cineva cum pot sa instalez un windows pe styk adica sa-l instalez ca pe HDD numai ca pe flash sa-l folosesc la PC mersi anticipat.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate cu part PE, dar ai nevoie dde kit-ul original 100%.De regulă Wingoz nu e Linux Live ca să se poată instala pe un flash și folosi în mod live, așa cum se poate face de exemplu cu ubuntu, sau derivate/similare, dar teoretic ar trebui să buteze de pe flash cu bart PE.Deci se poate.Succes

| AxelBv a răspuns:

Nu e recomandat sa folosesti windows-uri pe stick USB (stick nu styk). Memoria flash are cicluri limitate de scriere/rescriere ceea ce scade foarte mult durata de viata in cazul in care se foloseste ca partitie de sistem de operare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa folosesti un stick in loc de hdd se poate, faci o instalare normala, insa important e sa nu prea scoti stickul din calculator, dar daca vrei sa ai un stick pe care sa ai windows si sa il poti folosi in orice calculator care sa zicem ca nu are sistem de operare, cauta o varianta live a sistemului de operare dorit!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Vere, nu poti instala un sistem de operare pe un modul de memorie flash! Ce naiba?! Poti sa iti faci stick-ul boot-abil si sa iti pui Windows-ul pe el pentru a-l putea instala pe un PC.

| iorgamimi a răspuns:

Poti instala pe stick mojo pac (numai pe xp) si atunci poti folosi orice calc fara sa ramane urme in el- adica poti naviga pe unde vrei poti vede ce siteuri vrei iar totul ramane in stick ul tau iar in calc nu ramane nici o urma.

| craciunchan a răspuns (pentru iorgamimi):

Eu l'am pus pe un stick si cand dau drumu la laptop imi da disk error, sincer nu prea ma pricep, laptop-ul nu are HDD

| iorgamimi a răspuns (pentru craciunchan):

Cum nu are laptop ul hdd?
mojo pac merge numai pr windows xp iar calc la care cuplezi stick ul trebuie sa aiba winwos ul instalat