| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Mi-am luat un laptop Dell Inspiron 3537. El are o placa video dedicata AMD Radeon HD 8850M 2GB si una integrata de la Intel. Cum pot activa placa video AMD atunci cand intru in jocuri? La laptopul vechi aveam un buton fizic care comuta intre cele 2 placi, si de fiecare data cand dadeam click-dreapta pe un icon, imi aparea Run with graphic processor, si de acolo puteam alege placa puternica, in caz ca nu era pe default.
La Dell nu-mi apare Run with graphic processor, cu toate ca am instalat cel mai recent driver pentru placa video. Am auzit ca exista un program AMD Catalyst, dar dupa ce l-am instalat, nu l-am gasit nici macar in Control Panel.
Putin ajutor, va rog? Am W7 64bit.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca ai driverul de la radeon, Dai click dreapta pe desktop si ai acolo o otpiune de configurare grafica. Si alegi executabilele de la jocuri, la care vrei sa le ruleze cu 64 bit.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Acolo imi apare doar un meniu de la placa Intel.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Pai inseamna ca nu ai instalat driver-ul de la amd.
http://h30434.www3.hp.com/......702FD58861
trebuie sa iti apara a II-a optiune din stanga.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Mie asa imi apare: http://www.mediafire.com/view/18wpyi8n5fxq236/Untitled.png#
Nu pot selecta decat High performance, Power saving si Based on power source, dar nu vad nicaieri cele 2 placi video, ca in poza ta.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Aia e o poza mai veche. Pe mine ma intereseaza doar ce e pe stanga. Daca ai aia, adaugi toate executabilele de la un joc(sa zicem ca ai watch dogs. te duci si cauti tot ce are.exe din watch dogs si adaugi acolo, selectand high performance).Si o sa reuleze pe dedicata.
Foloseste msi-afterburner+on screen osd ca sa vezi cand e utilizata placa video.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Eu am Skyrim. Initial, pusesem doar SkyrimLauncher.exe, acum am pus si celalalt executabil, TESV.exe pe High performance, dar tot nu merge. La intrarea in Skyrim, e un meniu din care ar trebui sa pot selecta placa AMD, insa nu apare decat cea Intel.
Nu sunt sigur nici ce e cu placa aia... daca ma uit la drivere in My Computer - Properties, zice ca e AMD Radeon HD 8800M Series (nu ar trebui sa zica 8850M?). Iar cand ma uit la Information in Catalyst, imi spune ca am AMD Radeon R9 M265X. Cu toate ca pe net scria ca vine cu 8850M. Nici nu stiu ce driver sa instalez. hypnotized

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Pentru ca r9 m265X e tot aia cu 8850M, de asta scrie asa(si amd-ul si nVIDIA au obiceiul sa lansele placi video "noi" de fapt is placi video mai vechi cu alt nume). Ma rog, e tot aia. Ideea e ca atunci cand selectezi high performance, nu trebuie sa alegi altcea. Ruleaza singur cu dedicata. Ce te face sa crezi ca nu ruleaza cu dedicata?

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Atunci cand intru in Skyrim, imi calculeaza singur la ce calitate il pot juca, si imi spune Medium. Pe laptopul vechi, care avea placa dedicata mai slaba decat AMD-ul asta, mergea pe High. Iar la Graphic adapter, nu apare decat placa Intel. Cand intru imi joc, imi clipeste logo-ul de la Bethesda si apoi cel de la Skyrim. Nu ruleaza placa dedicata. sad

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Foloseste msi afterburner cum ti-am zis si vezi cu care ruleaza. Care era vechea placa video de curiozitate?

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Am instalat MSI Afterburner si-mi spune ca GPU-ul principal e AMD-ul, insa Skyrim nu il vedea. Am incercat si cu Call of Duty 4 si a mers fara probleme, iar cand am verificat in meniul de la Catalyst, executabilele aveau deja High performance. Incerc cu Assassin's Creed 3 indata, sa ma conving ca problema ar fi doar la Skyrim, asa am vazut pe net, nu stiu ce sa cred.
Placa aceea era nVidia GT 540M 2GB.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

Ai activat OSD-ul din msi afterburner?

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Am rezolvat, merge totul foarte bine, in afara de Skyrim. Pana la urma, putin imi pasa. Iti multumesc mult pentru ajutor!