| AlexSFX a întrebat:

Am avut pe calculator o placa video dedicata de 1gb, 2gb ram si procesor dual de 2.2.
Placa video mi-o arata de 1820mb.
Dar dupa ce am mai pus inca 2 gb ram(4gb total), imi arata placa video de 2800.
Cum se poate asa ceva?
Spuneti-mi si mie ca sa inteleg.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Vlad5631 a răspuns:

Salut, unele placi video (in special AMD) isi aloca din memoria ram memorie virtuala, dar memoria care va fi folosita in jocuri de placa video (pentru stocarea datelor 3d, modelelor etc) va fi tot doar de 1gb

| AlexSFX explică (pentru Vlad5631):

Dar acea memorie virtuala, la ce va fi folosita?

4 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Placa video foloseste din memoria ram cand are nevoie.

| Vlad5631 a răspuns:

La calcule si procesare, placile video nu poti fi foloside doar in gaming ci si in bitcoin mining etc. asa ca placa isi aloca din memoria ram pentru ca este in stare sa o foloseasca mai rapid si mai eficient.In fie e mai mult si mai complicat de explicat, ideea e ca nu te ajuta la gaming.

| Dominus94 a răspuns:

Odata cu marirea memorie RAM, se mareste si placa VIDEO. ex: daca adaugi pana la 6 GB RAM, placa video se va mari din nou. si tot asa