| Alexandru_Alex_1990_SRJO a întrebat:

Salutare,vreau sa sterg tot ce am pe pc,date,parole,aplicatii, poze, tot. Daca dau reset la pc pe windows 10 imi va sterge tot ca resetarea din fabrica la un telefon? Nu e o varianta mai simpla asta decat sa reinstalez windowsul? Nu am windows sa il pot reinstala si de asta. Mersi happy

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Low level format, urmat de suprascrierea completa a hdd cu mai multe combinatii binare aleatorii este solutia pentru hard disk-uri.
Pentru SSD-uri este suficient un low level format /wipe.

| flixbuster a răspuns:

Ai intuit corect, Windows 10 Reset este ceea ce ai nevoie.

Vezi aici:

http://www.laptopmag.com/articles/reset-windows-10-pc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Da, insa daca e sa umble cu kiddie p0rn sau alte nenorociri ilegale, se pot recupera datele pe care le sterge destul de usor dupa reset. Resetul ala de Windows nu face nuke la date, doar le sterge...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://dban.org/ nu merge pe SSD-uri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

La SSD-uri e suficient un wipe. In alta ordine de idei... Dban si inca 37: https://www.lifewire.com/free-data-destruction-software-programs-2626174

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru flixbuster):

Multumesc

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru GabiDumitrescu):

Interesant....Nu stiam treaba asta

| Alexandru_Alex_1990_SRJO explică (pentru doctorandus):

Inseamna ca cel mai safe e sa reinstalez windows-ul atunci.

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandru_Alex_1990_SRJO):

Daca vrei sa rezolvi fara asta, tot pe Hiren's Boot CD (versiuni mai vechi) este HDD Regenerator, care repara discul fara sa stearga datele.

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fraza cheie din OP: "Nu am windows sa il pot reinstala si de asta". Deci omul vrea un fresh install fara sa faca install.

Cat despre stergerea datelor fara posibilitate de recuperare: singura strategie acceptata universal de specialisti este DISTRUGEREA FIZICA a mediului de stocare. De aia o sa vezi corporatiile cum doneaza calculatoare fara stocare - pe aia o distrug "la ciocan".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Sa fim seriosi. Daca iau un hard si dupa un low level format copiez pe el de la un capat la altul poezii de Eminescu, si la sfarsit ii mai dau un format, ce vei recupera ma rog? Poeziile de Eminescu in cel mai fericit caz.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e ca badurile gasite in cursul functionarii nu mai pot fi sterse, iar de pe ele ar putea (teoretic) fi recuperate informatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Asta cu conditia sa existe bad-uri. Verifici statusul SMART si te prinzi de acolo daca exista bad-uri sau nu.