| andreyutzzu3 a întrebat:

Salutare. Vreau si eu cateva sfaturi pentru un upgrade de procesor laptop. Este vorba de un Acer aspire 5336, procesorul de pe el e celeron 925, iar chipset-ul placii de baza e GM45/GM47. Ce procesoare pot fi montate pe laptop? Bugetul e undeva la 200 lei

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie sa instalezi Everest in computer, ai nevoie de mai multe detalii pentru a vedea ce procesor poti instala. Vezi ca la schimbare de procesor se reinstaleaza sistemul de operare (obligatoriu, cel nou iti va da numai erori), se recomanda salvarea datelor de pe hard disk. Vezi ce socket ai, verifica pe net la cei care au facut update la modelul tau de laptop, poti intreba si la un service specializat, mai multe pareri sunt mai bune! Ai grija sa nu ai nevoie de un sistem de racire mai bun (ventilator etc.), vezi ce temperaturi si ce voltaje sunt... etc. Daca poti instala CPU-z te-ar ajuta cu multe detalii.
http://community.acer.com/......d-p/195985

| andreyutzzu3 explică (pentru valentin75):

Multumesc! Pacat ca nu pot da decat o funda laughing ti-as da doua laughing

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice procesor cu socket PGA478 si FSB 800Mhz. Din pacate nu gasesti un procesor mai bun ca al tau din cauza FSB-ului.

| andreyutzzu3 explică (pentru Salontanul):

Deci sa inteleg ca din lista de mai jos, cele cu fsb-ul 800 ar merge?

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Mobile_Celeron/925.html

| Salontanul a răspuns (pentru andreyutzzu3):

Da dar nu mareste cu mult viteza. Nici n-o sa-ti dai seama de diferenta.

| andreyutzzu3 explică (pentru Salontanul):

De ce spui asta?

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Pai unul are 2, 2 si celalat 2, 3 Ghz. FSB-ul, adica viteza de transfer este de 800 MHZ la ambele asa ca...

| andreyutzzu3 explică (pentru Salontanul):

Celeron are 2.2 si un singur nucleu. Cel nou ar avea 2.3, 2.4, 2.5 si 2 nuclee. Plus ca frecventa nu e cea care da performanta unui procesor. Dar multumesc pentru raspunsuri. nu m-au ajutat cu nimic...

| lpavel a răspuns:

La laptop-uri NU se poate face niciun fel de upgrade!