| nashu40 a întrebat:

Salutari tuturor!
Am o mica nelamurire si totodata o intrebare pentru profesionistii in domeniul audio-video.
Am facut niste filmari cu o camera foto care are si functie de filmare. Am unit clipurile intr-un film cu Windows Movie Maker.
Filmul l-am facut "Video high quality for PAL",ca sa iasa cat de cat bine. Am mai incercat variantele "Best for my pc",care vede foarte rau si DVD-AVI care insa le face la dimensiune foarte mare,ceva de ordinul zecilor de GB.
Dupa ce l-am facut cu Video high mi-a iesit la o marime rezonabila - 3Gb,dar problema e ca as vrea sa-l pun pe un DVD si trebuie sa-l dau cuiva care nu are pc si vrea sa-l vizioneze pe DVD player.
Nelamurirea mea mea e urmatoarea : vreau sa le convertesc cu programul Any Video Converter,dar nu stiu exact ce format sa folosesc si ce codecuri. Ca format le fac in Avi,dar ca si codec nu stiu ce e mai bine sa folosesc pentru a le citi si un DVD player si pc-ul, xvid sau x264.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheHunter38 a răspuns:

Eu cred ca x264. ocupa mai putin loc decat in format xvid, dar afecteaza un pic claritatea videoului