| nashu40 a întrebat:

Salutare tuturor!
Ma adresez in mod special profesionistilor in audio video, in special video.
Pe scurt, in ce format si cu ce codec sa convertesc o filmare pentru a putea fi recunoscuta (citita) de un aparat DVD Player?
Mentionez ca folosesc Any Video Converter.
Am cateva clipuri pe care le-am facut film cu Windows Movie Maker, apoi acel film l-am convertit cu Any Video in "Customed AVI Movie" si codec x264, dar DVD player-ul nu citeste filmul. Pe pc pot vede filul dar eu am nevoie pe DVD Player.
Asadar, cine cunoaste bine programul Any Video Converter il rog sa-mi raspunda in ce format si ce codec sa convertesc filmul ca sa-l pot vedea la DVD Player.
Multumesc anticipat si numai bine tuturor!

Răspuns Câştigător
| BOLOR a răspuns:

Depinde de DVD și de formatele pe care le citește DVD-ul respectiv.
X264 este un codec proprietar, necompatibil cu playerele vechi (cred că e necompatibil cu toate DVD-urile, implementat în Blu-Ray cred)

Eu îți sugerez să citești Manualul de Utilizator și să vezi acolo, ce formate/codec-uri poate reda.

Încearcă AVI, MPG sau VOB cu codec-uri diferite (nu X264 sau H. 264-263, WebM, Vorbis/Theora)

Dacă vezi logo-ul DiVX pe DVD-ul tău, nu mai sta pe gânduri.

+ Numele fișierului nu trebuie să conțină mai mult de 8 litere MARI/numere:

VIDEO123. AVI

Descarcă Nero și folosește template-urile de acolo pentru a simplifica substanțial lucrurile.

| nashu40 explică (pentru BOLOR):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, vezi ca ti-am trimis un mesaj pentru mai multe detalii happy

1 răspuns: