| qPandik a întrebat:

Salutări useri de pe TPU, acum 2 zile mi-am cumpărat un Samsung Galaxy S7 nou nouţ şi tot în acea zi un router Tenda 077E18. Totul a mers perfect până astăzi când internetul de pe telefon a început să meargă extrem de greu, cu download-ul nu am treabă, descarcă super rapid dar problema e când vreau să accesez pagini de pe google, şi nu mă refer la Youtube, Facebook etc. La diferite pagini cum ar fi tpu.ro de exemplu'. Stau cam 10-12 secunde să se încarce pagina, iar eu nu cred că e ok pentru un telefon şi un router cumpărat de 2 zile laughing Nu aveam problema aceasta, repet mergea extrem de rapid dar abia astăzi am întâmpinat problema. Router-ul are viteză destul de mare, 144mbp/s semnal Foarte Puternic, cu 3 antene / antenuţe. [numiţi-le cum vreţi]. Aveţi idee de ce a început să meargă aşa greu şi dacă îmi puteţi recomanda nişte soluţii pentru a remedia problema?

PS : Pe PC nu am treabă cu el, merge la fel de rapid cum mergea şi pe telefon în prima zi de la achiziţionare.

Răspuns Câştigător
| CrappinMorth a răspuns:

Vezi daca router-ul are 5GHz si daca telefonul e conectat la banda aia. Asa patisem si eu cu s7 dupa ce am schimbat abonamentul la internet, pana cand m-am uitat la setarile routerului si am vazut ca-i conectat la 2. 4GHz.
Ca sa fii sigur, separa bandele una de alta din setarile routerului. Una sa aiba o parola si cealalta alta parola. Eu asa am facut.
Dar daca nu-i asta. vezi browserul. Recomand chrome beta.
Si daca tot nu merge, vezi la setari ca ar trebui sa ai smart manager. Daca nici ala nu rezolva. chiar nu stiu. Poate resetare din fabrica.

| qPandik explică (pentru CrappinMorth):

Mulţumesc din suflet

| CrappinMorth a răspuns (pentru qPandik):

N-ai pentru ce happy

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ai butonat telefonul ala in 2 zile de l-ai umplut de rezituri in memoria cache. Curata-l.

| MadHOuse a răspuns:

Curata cache-ul telefonului.

| Beatrice_Ioana_1998 a răspuns:

Poate ai memorie cam plina, am patit-o si eu