| octav005 a întrebat:

Salute. ce memorie DDR3 ESTE m-ai buna intre LEXAR 2gb si CORSAIR 2GB accesi frecventa. aceleasi specificatii. eu detin o placa de baza GIGABYTE ga-h61m-s1 SI in specificatiile producatorului scrie, Support for non-ECC memory modules. SI am vazut si o memorie DDR3 dar cu ECC. nu ma prea pricep. suporta si cu ECC s-au doar cu non - ecc?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Memoriile Ecc sunt dedicate servere-lor și stațiilor de lucru profesionale, în nici un caz nu vor funcționa pe plăcile de bază de serie normală cum este a ta.
Ca brand-uri... Toate-s la fel.Nu brandu face diferența ci cl-urile, adică latențele.Cu cât un modul ram are latențele mai mici cu atât va fi mai rapid. Dacă vrei ca sistemul să se miște lejer recomand kit dual channel, adică de exemplu dacă vrei 8 Gb ram kit-ul va fi compus din 2 module de 4 gb de fregvențe și latențe identice.
De asta se aleg de regulă module identice de la același producător, dar nu e o regulă. poți folosii de exemplu un modul de 4 gb de la Kingstone 1333 mz ce are cl-ul de exemplu 5-5-6-8 și un modul de la zeppelin 1333 mz ce are cl-ul 5-5-6-8 că vor lucra în dual channel 100%. Succes

| horia2012 a răspuns:

Placa suporta non ECC, dual chanel (trebuie sa cumperi 2 identice, nu conteaza marca, nu 1 Lexar si 1 Corsair, chiar daca au aceealasi caracteristici) la aceeasi frecventa 800/1066/1333. Daca vrei frecvente mai mari, vezi ce procesor ai, pe ce frecventa lucreaza acum si ce frecvente maxime suporta.

| octav005 explică (pentru horia2012):

Am un procesor Intel® Celeron® Processor G530
(2M Cache, 2.40 GHz) - suporta memorie ram cu frecventa de 1333Mhz?

| horia2012 a răspuns (pentru octav005):

Nu, 1066 maxim. Uite aici la "memory type"
http://ark.intel.com/......e-2_40-GHz

| octav005 explică (pentru horia2012):

Si daca as pune 1333. nu ar functiona?

| horia2012 a răspuns (pentru octav005):

Functioneaza (placa de baza suporta), dar procesorul va fi ca o "frana" pentru memorie. Memoria va functiona la frecventa procesorului si aleator la diferite aplicatii, jocuri, net se mai poate bloca ecranul. Nu te juca cu schimbatul memoriilor aiurea.