| Mărginean_Ionuţ_1996 a întrebat:

Spuneti-mi o sursa de 750W la pretul de 300 de lei.

Multumesc!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mai bine spune ce componente ai(exact, fara "inflorituri"). Si iti spunem noi ce sursa iti trebuie, ca nu ai nevoie de o sursa aleasa fara cap.

| KodrutZ a răspuns:

Mai bine zi ce componente ai, tare mi-e ca nu ai nevoie de mai mult de 400-450W.
@Cronki: Or fi Seasonic ok, dar sa nu ii ridicam in slavi mai mult decit merita. B-Quiet, Enermax, Delta?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru KodrutZ):

Vrea sursa de 750w de zici ca are quad crossfire si overclocklaughing

| Cronki a răspuns (pentru KodrutZ):

Seasonic e nr. 1 dupa clasa industriala, urmeaza Cougar, Enermax, Channel Well, Impervio si mai sunt.
*Be Quiet si Delta fac si ei surse bune dar nu intra in categoria "excelente"
@Mărginean_Ionuţ_1996 si nu numai. evitati sa cumparati urmatoarele "pocnitori":
Achieve
Allied
ANS
Apex
Arrow
Aspire
Austin
Codegen
Coolmax
Demon
Deer
Delux
Duro
Dynapower
Eagle
EagleTech
Foxlink
Hercules
InWin
JNC
JustPC
Key Mouse
Kingwin
L&C
Logic
Linkworld
Macron Power
Maxpower
MGE
Mustang
Okia
Power-Man
Powmax
Powerlink
Power-Up
Powerstar
QMax
Qtec
q-tec
Raidmax
Real PC Power
Rexpower
Rhycon
Robanton
Rosewill
Skyhawk
Thermaltake
TMP-ANS
Tsunami
Turbo
Turbolink
Ultra
US-Can
Viomax

| KodrutZ a răspuns (pentru Cronki):

TT si Allied pocnitori? Come on! Depinde si ce load vrea omul sa puna pe sursa aia... am avut pocnitori-pocnitori, no-name Chinese *** care au tinut sisteme cu overclock cite 4-5 ani in regim de functionare 24/24.

| Cronki a răspuns (pentru KodrutZ):

La thermaltake doar W0057 purepower 500W si toughpower facute de CWT sunt bune. Allied e o pocnitoare cu ștaif. Sursele enumerate de mine sunt de evitat pentru ca atunci cand "mor", parjolesc si alte componente. Sau ele rezista dar ard componentele pe rand. Azi pica placa video, maine ramul, poimaine placa de baza.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cronki):

Daca e sa ai ghinion... mie mi-a murit un Chieftec si mi-a luat hardul cu el. Se cruceau si aia de la service. L-am reparat si l-a folosit un amic timp de vreo 5 ani fara probleme, are si acuma sistemul ala doar ca nu il mai foloseste ca i-am asamblat unul nou. De data asta cu BeQuiet.winking
P.S. Daca ai UPS sau/si regulator de voltaj, automat orice pocnitoare devine o sursa mult mai de incredere. De acord?

| KodrutZ a răspuns (pentru Cronki):

A, ai uitat sa treci si Premier in lista de pocnitori! big grin

| Cronki a răspuns:

Mai trebuie ceva si poti achizitiona acest corsair:
http://www.mediadot.ro/surse/sursa-corsair-cx750-bronze-750w?
-putere
-calitate
-silentiozitate
Corsair are platforma de seasonic deci se merita. Sunt cele mai bune surse ever. :)
Daca nu vrei sa mergi pe mana mea, gasesti destule pocnitori la 300 lei.