| IonutzBMBV a întrebat:

Stie cineva daca merge netul fara router? Adica sa bagi cablul de net (care intra in router) direct in calculator/laptop. Trebuie configurat cumva?
Netul este de la Digi.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Depinde de net. Daca e prin fibra optica ai nevoie de routerul dat de ei (care de fapt este un convertor de la fibra la utp)

Daca e prin cablu UTP poti baga cablul direct in in PC si setezi conexiunea prin PPoPe si o sa ai net doar pe PC.

| IonutzBMBV explică (pentru Intruder19):

Am inteles. Sti cumva unde gasesc numele si parola necesare pentru stabilirea conexiunii? Le gasesc undeva in contract?

| Intruder19 a răspuns (pentru IonutzBMBV):

Sunt scrie in contract, daca nu suni la relatii clienti, o sa iti ceara cateva informatii despre titular si o sa iti dea ei userul si parola.

| IonutzBMBV explică (pentru Intruder19):

La inceput mi-a dat eroare ca datele sunt incorecte, dar am sunat la Digi si mi-au trimis alt username si alta parola si am reusit sa il fac sa mearga. Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Eu am avut fara router ani de zile. Acum circa 6-7 ani mi-am luat si eu telefon cu touch si mi-a trebuit net pe el. Cablul a ramas acelasi. Doar cand am cerut viteza mai mare au venit de mi-au schimbat mufa dar si noua mufa sepotriveste in acele mufe de la router si calculator. Cat despre configurare: depinde. Windowsul mai vechi trebuia configurat. La Windows 7, 8 si 10 nu mi-a trebuit configurat. Chiar ieri am instalat la un vecin Windows 7 si n-a trebuit sa configurez nimic si tot de la RCS-RDS avem si noi.

| Dany_Giurcan_1996 a răspuns:

Daca e deja configurat de pe un sistem anterior nu daca este doar il bagi in router ulterior in pc/ laptop funda#