| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva un program unde pot inregistra seriale ce se dau pe televizor? Gen daca vreau sa inregistrez un serial turcesc ce se difuzeaza pe canal D... cum fac? Am stick-uri usb dar nu stiu cum as putea inregistra ce se da la televizor.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) Direct de pe TV nu poti, decat daca TV-ul are functia de inregistrare pe USB.
Poti folosi si HDD sau SSD externe pe USB, nu doar stickuri.

Cele mai noi TV-uri au aceasta functie, dar nu chiar toate.

Cel mai simplu e sa te uiti atent pe telecomanda.
Daca pe ea vezi butonul rosu si rotund de Record, atunci TV-ul detine aceasta functie, altfel, nu.

2) O alta varianta ar fi sa folosesti un TVTunner intern (conectabil in slotul PCIex )
Poti capta din Windows programul, cu OBS, Mirillis Action, sau alt soft de captare a ecranului.

3) Cea mai buna metoda e sa folosesti o placa de captura.
Doar asa obtii calitate maxima.

4) alternativ, poti folosi un DVR

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Telecomanda chiar are un buton rosu acela de record, dar cand apas nu inregistreaza...adica Nu se intampla nimic

| Hyperion7 a răspuns:

La Digi satelit este setarea asta by default in setări.
Nu știu la celelalte